Pomagamy i chronimy

Policjant z Kalet pomógł dziecku i jego rodzicom

Do Komendanta Powiatowego Policji w Tarnowskich Górach insp. Sławomira Bylickiego wpłynęły podziękowania dla sierżanta sztabowego Rafała Matyja z Kalet od rodziców Zuzi za wsparcie i pomoc w sytuacji, w której dziewczynka znalazła się w zagrożeniu zdrowia, a nawet życia. Słowa wdzięczności są najlepszą zapłatą za służbę, które dają jeszcze większej motywacji do działania na rzecz obywateli.

Zdarzenie miało miejsce w sierpniu ubiegłego roku na terenie Kalet. Pełniący w tym czasie służbę sierż. szt. Rafał Matyja otrzymał nietypowe zgłoszenie. Chodziło o 10-miesięczną wówczas Zuzię, która straciła przytomność w trakcie podróży samochodem. Rodzice natychmiast powiadomili numer alarmowy, a do akcji ruszył także policjant z Kalet. Gdy zjawił się na miejscu, nie tylko monitorował stan dziewczynki i wspierał jej rodziców w tej trudnej sytuacji, ale także w stanie wyższej konieczności podjął próbę pilotażu dziecka, który trwał zaledwie kilkaset metrów, bo z naprzeciwka nadjechała karetka pogotowia i zabrała Zuzię do szpitala na dalsze badania.

Po całym zdarzeniu rodzice dziecka wyrazili wdzięczność policjantowi, kierując na ręce jego przełożonych słowa podziękowania. Sierżant Rafał Matyja, który pochodzi z Tarnowskich Gór, a służbę pełni w komisariacie w Kaletach udowodnił, że hasło „Pomagamy i chronimy”, to nie tylko puste słowa, ale realne zaangażowanie i stała gotowość do działania w różnych sytuacjach.

treść podziękowań

Dzień dobry,
Jako rodzice Zuzi chcielibyśmy na Pana ręce przekazać podziękowania i uznanie dla policjanta sierż. szt. Rafała Matyja

Policjant dnia 08.08.2023 udzielił nam pomocy na trasie Kalety-Boronów. Nasza mała córeczka straciła przytomność i przestała oddychać podczas jazdy samochodem. Policjant wykazał się duża empatią i szybkością działania. Nakierował i sprowadził karetkę, która nie umiała dotrzeć na miejsce. Był gotowy nas eskortować do szpitala. Podjął też decyzję o ewentualnej eskorcie, w chwili gdy służby ratunkowe nie docierały na czas.

Takich ludzi jest naprawdę mało. Otwartych na pomoc, zorganizowanych i empatycznych. Udzielił nam rodzicom wsparcia zapewniając, że pomoc na pewno będzie na czas i nic złego się małej nie stanie.

Dzięki pomocy policjanta karetka dotarła na czas. Dziecko zostało przetransportowane do szpitala w Chorzowie, gdzie uzyskało niezbędną pomoc medyczną.

Jako rodzice Zuzi pragniemy jeszcze raz podziękować i docenić policjanta, który okazał nam tyle wsparcia i pomocy. Dzięki niemu zdrowie i życie naszej córeczki zostało ocalone. Doceniamy z serca. Oficjalne podziękowanie na piśmie przekażemy listownie przez Komendę Wojewódzką w Katowicach.

Pozdrawiamy
Marta i Łukasz

  • na zdjęciu sierżant Matyja za biurkiem
Powrót na górę strony