Kieruj się rozsądkiem

Tragedia na DW-912 – zginęli motocykliści

Tarnogórscy policjanci ustalają okoliczności i przyczyny śmiertelnego wypadku drogowego, do którego doszło w miniony piątek na drodze DW – 912. W wypadku zginęli motocykliści. Droga przez kilka godzin była zablokowana. Śledczy wyjaśniają szczegółowe okoliczności tego zdarzenia.

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w miniony piątek około godziny 20:30 na drodze DW-912. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 32 – letni motocyklista podczas manewru wyprzedzania zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z jadącą  z przeciwnego kierunku motocyklem, 35- letnią chorzowianką. Następnie na leżącego na jezdni 32- letniego mieszkańca powiatu będzińskiego najechał kierowca samochodu porsche - 38-letni bytomianin. W wyniku tego zdarzenia obydwoje kierujący jednośladami zginęli na miejscu. Kierowcy samochodu nic się nie stało. Droga była całkowicie zablokowana przez kilka godzin. Tarnogórscy śledczy wyjaśniają szczegółowe okoliczności tego zdarzenia.

W ostatnim czasie niepokojąco wzrosła liczba wypadków drogowych z udziałem motocyklistów.Wszyscy kierowcy zarówno samochodów jak i jednośladów muszą uświadomić sobie, że kierujący motocyklem w przypadku udziału w wypadku drogowym nie posiada elementów bezpieczeństwa takich, jak znajdujące się w samochodzie: nadwozie, pas bezpieczeństwa, poduszka powietrzna, przez co bezpośrednio narażony jest na obrażenia ciała.

Nie ma reguły co do dnia tygodnia, czy też godzin w jakich dochodzi do tych tragedii. Wypadki mają miejsce zarówno w dni robocze jak i weekendowe, motocykliści giną wczesnym porankiem, w ciągu dnia jak i w nocy. Wstępne czynności na miejscu zdarzeń wskazują, że w większości przypadków przyczyną wypadku była zbyt duża prędkość, jednak są też i takie zdarzenia, w których motocykliści stracili życie na skutek nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu przez kierujących samochodami. Te zdarzenia zmuszają do jeszcze większego zwrócenia uwagi zarówno przez kierujących samochodami na motocyklistów jak i policjantów do kontroli przestrzegania przepisów, w tym przede wszystkim limitów prędkości przez kierowców jednośladów. Pamiętajmy, że na poprawę bezpieczeństwa największy wpływ mamy my sami przede wszystkim poprzez:

  • zakładanie każdorazowo profesjonalnej odzieży motocyklowej;
  • stosowanie zwiększających możliwość szybszego zauważenia motocyklisty przez kierujących samochodami dodatków takich, jak kamizelki i elementy odblaskowe (umieszczone zarówno na ciele motocyklisty jak i na motocyklu), posiadanie kasku w intensywnych kolorach;
  • przestrzeganie obowiązujących limitów prędkości;
  • właściwe wykonywanie manewrów wyprzedzania i zmiany kierunku jazdy;
  • zachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzających pojazdów;
  • przestrzeganie zasad szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania przy tym wszystkim zachowując zdrowy rozsądek.

Reasumując motocykliści powinni pamiętać, że nie są sami na drodze, mając do innych kierujących dużo szacunku oraz nie zapominać, że sami decydują o wielu czynnikach w trakcie jazdy.Tylko stosowanie się do powyższych zasad może pozwolić motocyklistom na bezpieczne dotarcie do celu.

Powrót na górę strony