Kieruj się rozsądkiem

Dobra pogoda i bezpieczeństwo na drodze

W dniu dzisiejszym dla wielu kierowców rozpoczyna się weekend. Dobra pogoda sprzyja nie tylko udaniu się na wypoczynek poza miasto, ale również nakłania wielu "sezonowych" kierujących do siadania za kierownicą po długiej przerwie. Dlatego ku przestrodze tarnogórska policja przedstawia kilka zdarzeń drogowych, które zaistniały w ostatnim czasie na terenie powiatu, celem zachęcenia do ostrożnej jazdy i dbania o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Wczoraj w południe na jednej z ulic w centrum Tarnowskich Gór 69 - letnia tarnogórzanka postanowiła udać się rowerem na zakupy. Torbę pełną kupionych rzeczy powiesiła na kierownicy i tak obciążona jechała chodnikiem. W pewnej chwili omijając zaparkowany samochód osobowy zaczepiła siatkami z zakupami o otwarte drzwi pojazdu i przewróciła się, w wyniku czego doznała złamania nogi. Policja wszczęła dochodzenie mające ustalić przyczyny wypadku.

Dwa dni wcześniej, we wtorek rano kierujący samochodem dostawczym marki VW Transporter wyjeżdżał z jednej z ulic na obrzeżach miasta Tarnowskie Góry. Wjeżdżając na drogę z pierwszeństwem nie zauważył jadącego w jego kierunku ścigacza Yamachy, który jednocześnie wykonywał manewr skrętu. Doszło do zderzenia na środku drogi, co w konsekwnecji doprowadziło do urazu nogi kierującego jednośladem. Okoliczności zdarzenia bada policja.

W ten sam wtorek popołudniu kilka ulic dalej 66 - letni kierujący tarnogórzanin samochodem osobowym marki Toyota Yaris nie udzielił pierwszeństwa przejazdu 60 - letniemu rowerzyście. W wyniku zderzenia kierowca jednośladu doznał poważnych obrażeń głowy i trafił do szpitala. W tej sprawie tarnogórska policja również wszczęła postępowanie zmierzające do ustalenia okoliczności wypadku.

Natomiast w ubiegły poniedziałek popołudniu w Wilkowicach kierująca samochodem osobowym marki Fiat 170 34 - letnia mieszkanka Bytomia nie dostosowała prędkości do warunków na drodze i na zakręcie straciła panowanie nad pojazdem po czym uderzyła w jadącego naprzeciw VW Transportera. W wyniku zdarzenia ucierpiała kierująca Fiatem, która z obrażeniami kręgosłupa trafiła do Szpitala nr 3 w Tarnowskich Górach.

W ubiegły weekend natomiast 28 - letni kierujący samochodem Renault w wyniku nadmiernej prędkości utracił panowanie nad pojazdem, wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Zarówno kierowca, jak i 29 - letnia pasażerka pojazdu ponieśli obrażenia i trafili do szpitala w Tarnowskich Górach. Wszczęte w tej sprawie postępowanie ma wyjaśnić przyczyny zdarzenia.

Dlatego tarnogórska policja przestrzega i przypomina, że spowodowanie niebezpieczeństwa w ruchu lądowym to wykroczenie, za które grozi kara grzywny oraz aresztu. Jeśli zaś w wyniku stworzenia zagrożenia dojdzie do zdarzenia w którym obrażenia poniesie jakikolwiek inny uczestnik ruchu oprócz sprawcy, ponosi się wtedy odpowiedzialność karną za przestępstwo zagrożone od 3 do 8 lat więzienia.

Zachowajmy zatem ostrożność przy nadchodzącym weekendzie, aby uczestnicząc w ruchu korzystać z dróg bezpiecznie i odpowiedzialnie.  

Powrót na górę strony