Biuro Ruchu Drogowego

Odpowiedzą za jazdę pod wpływem alkoholu

Wczoraj tarnogórscy policjanci wyeliminowali z dalszej jazdy tych, którzy zdecydowali się wsiąść za kółko pod wpływem alkoholu. Ogromne zagrożenie, jakie stworzyli dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego, będzie miało swój finał w sądzie. Kierowco! Piłeś? - nie jedź!

Policjanci zatrzymali wczoraj 3 kierujących, którzy wsiadając za kółko na „podwójnym gazie”, mogli stworzyć realne zagrożenie dla siebie i innych użytkowników dróg. Do pierwszego z nich doszło kilka minut po 6.00 w Kaletach przy ulicy 1 maja. Skontrolowany 37-letni mieszkaniec Kalet podróżował renault z ponad 1,5 promilami alkoholu w wydychanym powietrzu. Kilkadziesiąt minut później na Fabrycznej w Kaletach wpadł 58-latek. W jego przypadku alkomat wskazał 0,4 promila. W tym przypadku mieszkaniec Kalet kierując renault, odpowie za jazdę po użyciu alkoholu.

Taka sama odpowiedzialność grozi 30-letniej tarnogórzance, której trzeźwość sprawdzili policjanci na ulicy Grzybowej w Tarnowskich Górach. Jadąc oplem, kobieta miała 0,3 promila w wydychanym powietrzu.

Za jazdę po użyciu alkoholu, oprócz wysokiej grzywny grozić może zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat, a także świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. W przypadku kierowania w stanie nietrzeźwości może to być kara nawet 2-letniego więzienia.

Przypominamy, że jazda pod wpływem alkoholu stwarza ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Będąc pod jego działaniem, nie jesteśmy w stanie w odpowiedni sposób ocenić sytuacji na drodze, a w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, właściwie zareagować. Kierowco, piłeś – nie jedź!

  • na zdjęciu policjant przy radiowozie
Powrót na górę strony