Akcje i kampanie społeczne

Dziś akcja „Bezpieczny cyklista”

Dziś od godziny 6.00 rano tarnogórska drogówka rozpoczęła działania pod nazwą „Bezpieczny cyklista”. Pod lupą mundurowych będą zachowania osób na drodze, którzy poruszają się po niej rowerem, motorowerem, motocyklem lub elektryczną hulajnogą. Policjanci będą sprawdzać odpowiednie wyposażenie cyklistów, a także ich uprawnienia do kierowania.

Biorąc pod uwagę coraz większy ruch cyklistów na drogach naszego powiatu, a co za tym idzie większe zagrożenie występowaniem zdarzeń drogowych, policjanci prowadzą dzisiaj akcję „Bezpieczny cyklista”, która w głównej mierze ukierunkowana jest na te osoby, które zdecydowały się zamienić swój samochód, na rower, motorower, motocykl lub elektryczną hulajnogę.

Policjanci od 6.00 do 22.00 będą bacznie przyglądać się zachowaniom osób korzystających z jednośladów i innych urządzeń ułatwiających przemieszczanie się. Aby jednak było bezpiecznie, wszyscy powinniśmy się stosować do przepisów prawa.

Tych, którzy korzystają z elektrycznej hulajnogi, urządzenia transportu osobistego lub urządzenia wspomagającego ruch zachęcamy do lektury artykułu pod linkiem, gdzie zawarte są wszystkie warunki i zasady korzystania z tych urządzeń, a także obowiązki użytkownika.

Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, o stosowaniu się do przepisów prawa i wzajemnego szacunku. Kierowcy powinni bacznie obserwować swoje otoczenie, a cykliści korzystać z dróg rowerowych lub chodnika zgodnie z prawem i kierować się zdrowym rozsądkiem.

Priorytetem prowadzonych działań będzie:

  • eliminowanie i ograniczenie zagrożeń na drodze takich jak: kierowanie po spożyciu alkoholu, zły stan techniczny i brak obowiązkowego wyposażenia,
  • promowanie bezpiecznych zachowań,
  • poprawa widoczności uczestników ruchu drogowego, korzystanie z elementów odblaskowych oraz używanie kasków ochronnych przez rowerzystów.

Mundurowi bacznie przyjrzą się też zachowaniom kierujących względem rowerzystów i sprawdzą, czy nie przekraczają oni prędkości w rejonie miejsc występowania infrastruktury rowerowej oraz na obszarach, gdzie notuje się zwiększony ruch rowerowy.

  • na zdjęciu radiowóz, za którym stoją policjanci przy jezdni i drodze rowerowej
  • na zdjęciu policjanci w trakcie kontroli rowerzystów na ścieżce rowerowej
  • na zdjęciu policjant legitymujący osobę na ścieżce rowerowej, pomiędzy nimi rower na stopce
  • na zdjęciu policjant badający trzeźwość rowerzyst
  • na zdjęciu policjanci przy radiowozie, przy jezdni i drodze rowerowej
  • na zdjęciu policjanci rozmawiają z rowerzystami na ścieżce rowerowej

Film bezpieczny_cyklista.MP4

Pobierz plik bezpieczny_cyklista.MP4 (format mp4 - rozmiar 33.31 MB)

Nagranie audio audiodeskrypcja_bezpieczny_cyklista.m4a

Pobierz plik audiodeskrypcja_bezpieczny_cyklista.m4a (format mp3 - rozmiar 103.78 KB)

Powrót na górę strony