2022 ROK PIESZEGO

Policjanci i przedstawiciele Starostwa Powiatowego promowali bezpieczeństwo pieszych

Dbając o poprawę bezpieczeństwa pieszych, tarnogórscy policjanci i przedstawiciele Starostwa Powiatowego rozdawali odblaski. Kilkaset elementów odblaskowych przekazane przez starostwo trafi do pieszych podczas wspólnych akcji prowadzonych w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi. Pamiętajmy! Nośmy odblaski i bądźmy widoczni, ten drobny element może uratować życie.

Zimowa aura nie ułatwia poruszania się po drogach. Trudne warunki atmosferyczne w sposób szczególny dotyczą niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy są bardzo narażeni na wypadki. Z pewnością wielu tego typu zdarzeń można by było uniknąć, gdyby każdy pieszy był wyposażony w odblaski, aby być bardziej widocznym i w ten sposób o wiele bardziej bezpiecznym na drodze. Niestety policjanci często spotykają się z sytuacjami, kiedy pieszy czy rowerzysta nie posiada żadnych elementów odblaskowych. Osoby te są wówczas słabo widoczne dla kierowców, którzy dostrzegając ich w ostatniej chwili, nie są w stanie właściwie i odpowiednio wcześnie zareagować. W takich przypadkach często dochodzi do tragedii.

Aby zapobiegać takim sytuacją, tarnogórscy policjanci wspólnie z przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach promowali bezpieczne postawy na drodze i rozdawali odblaski. Akcja została przeprowadzona na przejściach dla pieszych, w miejscach, gdzie dochodziło do potrąceń pieszych. Mieszkańcy powiatu tarnogórskiego otrzymali od policjantów odblaski przekazane przez Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach. Policjanci uświadamiali pieszych oraz kierowców jednośladów, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, które niejednokrotnie mogą uratować życie.

Musimy pamiętać, że osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszego mającego odblaski można dostrzec nawet z odległości ponad 150 metrów. W sytuacji, gdy pędzący kierowca ma sekundy na reakcję, w momencie pojawienia się na jego drodze przeszkody, te metry mają kolosalne znaczenie. Pamiętać należy, że pieszy czy rowerzysta w konfrontacji z pojazdem nie ma praktycznie żadnych szans. Niestety wiele osób nie stosuje się do przepisów w tym zakresie, narażając tym samym swoje życie i zdrowie. Musimy pamiętać, że bycie widocznym równa się temu, że jesteśmy bardziej bezpieczni na drodze.

Oczywiście stosowanie elementów odblaskowych nie wyczerpuje zachowań, dzięki którym niechronieni uczestnicy ruchu drogowego mogą zadbać o własne bezpieczeństwo. Policjanci przypominają pieszym, że przez jezdnię należy przechodzić wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, stosować się do sygnalizacji świetlnej, a jeżeli jej nie ma, to uważnie rozejrzeć się, czy możemy bezpiecznie wejść na drogę. Rozwaga może uratować nam życie, natomiast pośpiech doprowadzić do tragedii.

Rowerzyści muszą pamiętać nie tylko o prawidłowym oświetleniu jednośladu, ale też o poruszaniu się po ścieżkach do tego wyznaczonych. Jeżeli takowych nie ma, to należy zachować rozsądek podczas przemieszczania się po jezdni. „mieć oczy dookoła głowy” to w tym przypadku trafne stwierdzenie.

Apelujemy zarówno do pieszych, jak i miłośników przemieszczania się na dwóch kołach o zakładanie elementów odblaskowych. Ważne jest, aby stosować je nie tylko tam, gdzie nakazują to przepisy, ale zawsze, gdy widoczność jest ograniczona i kierowcy mogą mieć problem z dostrzeżeniem nas odpowiednio wcześnie. Każdy powinien wiedzieć, że korzystanie z odblasków to gwarancja bycia widocznym i bezpiecznym na drodze.

To dopiero początek akcji prowadzonej przez tarnogórskich policjantów. Wkrótce rozpoczną się ferie zimowe, podczas których będzie można spotkać mundurowych rozdających na ulicach odblaski, po to, aby piesi byli widoczni i bezpieczni na drodze.

  • na zdjęciu widoczni policjanci komendy powiatowej policji w tarnowskich górach wraz z przedstawicielem starostwa powiatowego
  • na zdjęciu starosta tarnogórski wraz z odblaskami
  • na zdjęciu st. sierż. Anna Szweda z komendy powiatowej policji w Tarnowskich Górach stojąca przy radiowozie, trzymająca w ręku odblaski przekazane przez starostwo powiatowe
Powrót na górę strony