2022 ROK PIESZEGO

Poważny wypadek drogowy – nie żyje pieszy

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego obsługiwali zdarzenie drogowe, do którego doszło 11 listopada tuż po godzinie 17.00 na DW908 pomiędzy Miasteczkiem Śląskim a Kaletami. W wyniku kontaktu z pojazdem śmierć na miejscu poniósł 52-latek z Miasteczka Śląskiego. Teraz śledczy pod nadzorem prokuratora zajmą się wyjaśnieniem dokładnych okoliczności i przyczyn tego wypadku.

W piątek 11 listopada po godzinie 17.00 dyżurny tarnogórskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że na drodze wojewódzkiej numer 908, na odcinku pomiędzy Miasteczkiem Śląskim a Kaletami, doszło do potrącenia pieszego. Na miejsce zdarzenia, oprócz policjantów, przybyła straż pożarna i załoga ratownictwa medycznego. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że na nieoświetlonym odcinku drogi kierujący volkswagenem 71-letni mieszkaniec powiatu lublinieckiego potrącił pieszego, który poruszał się w tym samym kierunku. Był nim 52-latek z Miasteczka Śląskiego. Pomimo akcji ratunkowej nie udało się przywrócić funkcji życiowych mężczyźnie. W trakcie czynności na miejscu wypadku mundurowi nie ujawnili żadnych elementów odblaskowych u pieszego, co mogło mieć kluczowe znaczenia dla przebiegu całego zdarzenia. Teraz śledczy pod nadzorem prokuratora zajmą się wyjaśnieniem przyczyn i okoliczności tego wypadku. Prokurator zlecił także przeprowadzenie sekcji zwłok. 

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego, w tym do wszystkich pieszych, którzy decydują się poruszać po nieoświetlonych odcinkach drogi, aby wyposażyli się w elementy odblaskowe. Wystarczy niewielka opaska na ramieniu lub odblaskowa kamizelka, dzięki której będziemy widoczni w tych najbardziej ciemnych miejscach. Kierujący będzie mógł nas zauważyć już z kilkuset metrów, co pozwoli na prawidłową reakcję w trakcie omijania pieszego. Pamiętajmy także, aby poruszać się lewej stroną drogi, w przypadku gdy brakuje na niej chodnika.

  • policjant w kamizelce odblaskowej przy parawanie z napisem STRAŻ
  • policyjne radiowozy na miejscu zdarzenia z włączonymi sygnałami błyskowymi niebieskimi
  • samochód osobowy z rozbitym bokiem i stłuczoną przednią szybą, obok policjant w kamizelce odblaskowej
Powrót na górę strony