2021 ROK PIESZEGO

Kolejna piesza potrącona na przejściu. Apelujemy o ostrożność

Tarnogórscy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło na ulicy Bytomskiej w Tarnowskich Górach. Potrącona została 65-latka, która z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. To już kolejne potrącenie na oznakowanym przejściu dla pieszych. Apelujemy o ostrożność.

Do wypadku doszło wczoraj tuż po godzinie 12:00. Wstępnie ustalono, że 47-letnia tarnogórzanka kierująca samochodem osobowym marki Peugeot 407, potrąciła przechodzącą przez oznakowane przejście dla pieszych, 65-letnią kobietę. Tarnogórzanka z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Kobieta, która kierowała oplem, była trzeźwa. Przyczyny i okoliczności tego wypadku sprawdzają śledczy z Tarnowskich Gór pod nadzorem prokuratora.

Pamiętajmy, że od 1 czerwca 2021 roku obowiązują nowe przepisy w ruchu drogowym. Nowe przepisy wprowadziły między innymi to, że:

  • pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem (nie dotyczy tramwaju) już przy wchodzeniu na przejście dla pieszych,
  • zabrania się pieszemu korzystania z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych w sposób, który może ograniczać możliwość obserwacji sytuacji na jezdni podczas wchodzenia i przechodzenia przez przejście dla pieszych lub jezdnię,
  • na drogach ekspresowych i autostradach kierujący jest zobowiązany do utrzymywania minimalnej odległości od poprzedzającego pojazdu obliczonej w metrach jako połowy wartości prędkości, z jaką się porusza (np. przy prędkości 120 km/h musi to być co najmniej 60 m),
  • w obszarze zabudowanym przez całą dobę obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, chyba że znaki drogowe stanowią inaczej.

Apelujemy do wszystkich osób o rozwagę i rozsądek na drogach, o kulturę i życzliwość wobec innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze. Często to my decydujemy o wielu czynnikach w trakcie jazdy. Bądźmy ostrożni i uważni na drodze. Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa.

  • Na zdjęciu widać dwóch policjantów z drogówki, którzy obserwują przejście dla pieszych, przez które przechodzi mężczyzna.
Powrót na górę strony