2021 ROK PIESZEGO

Policjanci propagowali bezpieczne zachowania na drodze i zwracali uwagę na zmianę przepisów

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach, wspólnie z mediami, na jednym z tarnogórskich skrzyżowań rozmawiali z kierującymi samochodami oraz pieszymi. Głównym celem tego przedsięwzięcia było propagowanie bezpiecznych zachowań na drodze i zwrócenie uwagi na zmianę przepisów w ruchu drogowym. Uczestnicy tego wydarzenia otrzymali od policjantów odblaski.

1 czerwca bieżącego roku to kolejna, ważna data dla wszystkich uczestników ruchu drogowego poruszających się po polskich drogach. Od tego dnia obowiązują nowe przepisy wprowadzone za sprawą już drugiej w tym roku nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym.

Policjanci ciągle przypominają i objaśniają, co dokładnie zmieniło się w przepisach, jednak nie wszyscy użytkownicy dróg stosują się do nowych przepisów. Dlatego na jednym z tarnogórskich skrzyżowań mundurowi z drogówki propagowali bezpieczne zachowania na drodze.

Motywem przewodnim prowadzonych działań było przede wszystkim zwrócenie uwagi kierujących oraz pieszych na nowe, obowiązujące od 1 czerwca 2021 roku przepisy w ruchu drogowym. Nowe przepisy wprowadziły między innymi to, że:

 • pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem (nie dotyczy tramwaju) już przy wchodzeniu na przejście dla pieszych,
 • zabrania się pieszemu korzystania z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych w sposób, który może ograniczać możliwość obserwacji sytuacji na jezdni podczas wchodzenia i przechodzenia przez przejście dla pieszych lub jezdnię,
 • na drogach ekspresowych i autostradach kierujący jest zobowiązany do utrzymywania minimalnej odległości od poprzedzającego pojazdu obliczonej w metrach jako połowy wartości prędkości, z jaką się porusza (np. przy prędkości 120 km/h musi to być co najmniej 60 m),
 • w obszarze zabudowanym przez całą dobę obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, chyba że znaki drogowe stanowią inaczej.

Zdjęcie przedstawia przechodzącą przez przejście dla pieszych młodą dziewczynę, która na uszach ma słuchawki, a w dłoni trzyma telefon. Po drugiej stronie przejścia czeka na nią policjant z drogówki.

W działania policjantów włączyły się również media - Radio Piekary oraz Tygodnik „Gwarek”.

Pamiętajmy, że respektowanie nowych regulacji prawnych będzie weryfikowane przez policjantów pełniących służbę na drogach naszego powiatu. Nieznajomość przepisów nie zwalnia nas z konieczności stosowania się do nich, dlatego warto już teraz skrupulatnie zapoznać się ze wszystkimi zmianami.

Apelujemy do wszystkich osób o rozwagę i rozsądek na drogach, o kulturę i życzliwość wobec innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze. Często to my decydujemy o wielu czynnikach w trakcie jazdy. Bądźmy ostrożni i uważni na drodze. Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa.

 • Na zdjęciu widać dwóch policjantów z drogówki, którzy obserwują przejście dla pieszych, po którym przechodzi kobieta prowadząca rower.
 • Na zdjęciu widać policjanta, który udziela wywiadu dziennikarce z Radia Piekary
 • Na zdjęciu widać policjanta, który rozmawia z kobietą i dwojgiem dzieci.
 • Na zdjęciu widać policjanta, który zakłada odblask na rękę nastolatka
 • Na zdjęciu widać policjanta oraz dziennikarkę z radia, którzy rozmawiają z kierującą samochodu, zatrzymaną do kontroli drogowej.
 • Na zdjęciu widać policjanta oraz seniorkę. Kobieta pokazuje odblask, który otrzymała od policjanta.
Powrót na górę strony