2021 ROK PIESZEGO

Potrącenie pieszej. Apelujemy o ostrożność i respektowanie nowych przepisów w ruchu drogowym

Tarnogórscy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności wczorajszego wypadku drogowego, do którego doszło ulicy Głównej w Nakle Śląskim. W zdarzeniu ranna została piesza uczestniczka ruchu drogowego, która z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Apelujemy o ostrożność i respektowanie nowych przepisów ruchu drogowego.

1 czerwca bieżącego roku to kolejna ważna data dla wszystkich uczestników ruchu drogowego poruszających się po polskich drogach. Od tego dnia obowiązują nowe przepisy wprowadzone za sprawą już drugiej w tym roku nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Nowe przepisy wprowadziły między innymi to, że:

  • pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem (nie dotyczy tramwaju) już przy wchodzeniu na przejście dla pieszych.

Niestety, jak wstępnie ustalili policjanci, do nowych przepisów nie zastosowała się 41-letnia mieszkanka Zabrza, która kierując samochodem marki Chevrolet Lacetti, potrąciła pieszą, która wchodziła na oznakowane przejście dla pieszych. W wyniku potrącenia 54-latka siłą odrzutu wpadła na samochód marki Skoda Octavia, którym kierowała 38-letnia kobieta. Potracona mieszkanka powiatu tarnogórskiego z urazem głowy oraz kończyn trafiła do szpitala. Przyczyny i okoliczności tego wypadku sprawdzają śledczy z Tarnowskich Gór pod nadzorem prokuratora.

Pamiętajmy, że respektowanie nowych regulacji prawnych będzie weryfikowane przez policjantów pełniących służbę na drogach naszego powiatu. Nieznajomość przepisów nie zwalnia nas z konieczności stosowania się do nich, dlatego warto skrupulatnie zapoznać się ze wszystkimi zmianami.

APELUJEMY również do pieszych i prosimy o rozwagę na drodze. Bezpośrednie wtargnięcie na jezdnię w miejscu niedozwolonym, w którym kierowcy w żaden sposób nie są przygotowani na obecność pieszego na drodze to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych i tragicznych skutków dla nierozważnego pieszego. Ponadto apelujemy, by na co dzień używać elementów odblaskowych. Ten drobny element może mieć wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze.

  • Na zdjęciu widać samochód osobowy biorący udział w zdarzeniu. Auto ma zagiętą maskę.
  • Na zdjęciu widać oznakowane przejście dla pieszych
Powrót na górę strony