2020 ROK PIESZEGO

Wypadek na oznakowanym przejściu dla pieszych

Tarnogórscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło na ulicy Korola w Tarnowskich Górach. Na oznakowanym przejściu dla pieszych, kierowca toyoty potrącił przechodnia, który trafił do szpitala. Kierowca osobówki był trzeźwy. Przyczyny i okoliczności tego wypadku ustalają tarnogórscy śledczy.

Do wypadku doszło dzisiaj tuż przed godziną 7:00 na ulicy Korola w Tarnowskich Górach. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 56-letni kierowca samochodu osobowego marki Toyota Avensis, na oznakowanym przejściu dla pieszych, potrącił przechodnia – 53-latka, mieszkańca powiatu łódzkiego. W wyniku potrącenia mężczyzna z obrażeniami głowy trafił do szpitala. Mieszkaniec Bytomia, który kierował toyotą, był trzeźwy. Przyczyny i okoliczności tego wypadku ustalają tarnogórscy śledczy pod nadzorem prokuratora.

Złe warunki atmosferyczne to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu, o czym wielu kierowców zapomina. Apelujemy, by w tak zmiennych warunkach atmosferycznych, z jakimi mamy obecnie do czynienia, kierowcy zmienili technikę jazdy. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieudzielnie pierwszeństwa pieszym, jak również niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków.

Piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Policjanci apelują, by piesi nie wchodzili bezpośrednio na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd. Mimo że pieszy na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem, to obowiązany jest zachować szczególną ostrożność, przechodząc przez jezdnię. Do potrąceń pieszych dochodzi również na skutek przekraczania przez nich jezdni w niedozwolonym miejscu oraz nieostrożnego wejścia na jezdnię zza pojazdu czy też przeszkody. Bardzo często piesi, poruszając się po drodze po zmierzchu, zapominają nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Co do zasady, pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.


 

  • Grafika - z lewej strony na przejściu dla pieszych leży but, z prawej strony znak – piktogram auto potrąca człowieka. Pod znakiem napis Wypadki
Powrót na górę strony