2020 ROK PIESZEGO

Policjanci uczą jak bezpiecznie pokonywać drogę do szkoły

Dzielnicowi oraz policyjny profilaktyk odwiedzają uczniów szkół podstawowych i prowadzą profilaktyczne zajęcia, których głównym celem jest zaszczepienie najmłodszym podstawowych i niezmiennych reguł zachowania jako pieszych uczestników ruchu. Mundurowi z nowym rokiem szkolnym ruszyli z misją edukowania dzieci. Praktycznie codziennie odwiedzają jakąś szkołę lub przedszkole, po to, by spotykać się z dziećmi i rozmawiać na tematy bezpieczeństwa.

Tarnogórscy dzielnicowi oraz profilaktyk tym razem odwiedzili Szkołę Podstawową nr 11 w Tarnowskich Górach. W ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły" policjanci uczestniczą w zajęciach z dziećmi. Jak ważna jest edukacja od najmłodszych lat wiedzą nie tylko mundurowi, ale także rodzice i nauczyciele, którzy chętnie zapraszają stróżów prawa do szkół, przedszkoli, by od małego wpajać dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa. W czasie wizyty stróże prawa przekazują dzieciom wiedzę na temat bezpiecznych zachowań w drodze do i ze szkoły, w miejscu zamieszkania, czy placu zabaw. Poruszył również temat kontaktu z obcymi osobami, czy też zachowania w przypadku spotkania z agresywnym psem. Dzieci dowiedziały się też, jak wezwać pomoc, gdy ktoś jej potrzebuje. Ta niecodzienna lekcja z pewnością na długo pozostanie w pamięci najmłodszych.

WSKAZÓWKI DLA UCZNIA:

Przechodząc przez ulicę, gdzie jest sygnalizacja świetlna, pamiętaj:

  • czerwone oznacza STÓJ !!!
  • zielone – IDŹ.

Przechodząc przez ulicę, gdy nie ma sygnalizacji świetlnej, pamiętaj:

  • możesz przejść tylko w miejscach oznaczonych pasami (zebra) – wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m
  • zanim przejdziesz, zatrzymaj się. Zawsze przed wejściem na jezdnię rozejrzyj się i upewnij się, czy możesz bezpiecznie przejść na drugą stronę (spójrz w lewo, potem w prawo i znowu w lewo. Przechodząc przez ulicę, nie trać pojazdów z oczu, bądź czujny)
  • przechodź przez jezdnię pewnym krokiem i zachowaj ostrożność, nie korzystaj ze smartfona, skup swoją uwagę na tym, co się dzieje na drodze
  • nigdy nie wbiegaj na jezdnię i nie przebiegaj przez nią
  • Nie spychaj nikogo z chodnika na jezdnię dla zabawy.

Jeśli w pobliżu nie ma chodnika ani drogi dla pieszych, idź poboczem - lewą stroną drogi, by widzieć nadjeżdżające samochody.

Jeśli masz już 10 lat i kartę rowerową, możesz samodzielnie poruszać się rowerem po drogach, jeśli jesteś młodszy i chcesz jechać rowerem do szkoły, musi ci towarzyszyć osoba dorosła

Jeśli nie masz jeszcze 150 cm wzrostu, musisz podróżować w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym .

  • Na zdjęciu widać szkolną klasę, w której w ławkach siedzą uczniowie, a pod tablicą stoją policjantka i policjant.
  • Na zdjęciu widać szkolną klasę, w której w ławkach siedzą uczniowie, a pod tablicą stoją policjantka i policjant. Jedno z dzieci podniosło rękę w górę chcąc zadać pytanie.
Powrót na górę strony