Na ulicy

Poprzez pojęcie napad należy rozumieć wszelkie odmiany przestępstw rozbójniczych (rozbój, kradzież rozbójnicza oraz wymuszenie rozbójnicze), które charakteryzuje agresywne zachowanie wobec ofiary oparte na grożeniu jej lub wykorzystaniu przeciwko niej przewagi fizycznej, liczebnej bądź niebezpiecznych narzędzi, jak broń palna, nóż, pałka, kastet, łańcuch, itp. dla osiągnięcia korzyści materialnej.
Przestępstwa te, z uwagi na zstosowanie przez sprawcę przemocy - połączonej nieraz z poważnymi obrażeniami fizycznymi ofiary - wywołują silne poczucie krzywdy, a co za tym idzie pozostawiają bardzo duże piętno w psychice. Dlatego też, przestępstwa rozbójnicze zagrożone są bardzo wysokimi karami, a unikanie stania się ich ofiarą jest bardzo istotnym zachowaniem każdego człowieka.

zdjęcie przedstawia mężczyznę opartego twarzą o mur. Za nim stoi zamaskowany mężczyzna i przykłada mu pistolet do pleców Chcąc więc ograniczyć szansę stania się ofiarą ulicznego napadu należy przestrzegać poniższych zasad:

 1. unikaj okazywania swojej zamożności, szczególnie przy poruszaniu się przez miasto pieszo lub środkami komunikacji publicznej;
 2. nie noś wszędzie ze sobą rzeczy cennych, które nie są Ci potrzebne (np. wielofunkcyjny kalkulator, walkman, gry elektroniczne, drogi zegarek, droga biżuteria itp.). Unikaj też noszenia przy sobie dużej gotówki - duże transakcje można załatwiać przez Bank.
 3. unikaj nocnych spacerów i podróży środkami komunikacji publicznej. Jeśli już musisz poruszać się nocą to omijaj ciemne zaułki, przejścia podziemne, nieoświetlone parki, czy dzielnice szczególnie niebezpieczne. Nie mając samochodu lub towarzystwa dobrych znajomych skorzystaj lepiej z taksówki, a poruszając się pieszo wybieraj drogi ruchliwe i dobrze oświetlone. Nie chodź też w nocy pod silnym wpływem alkoholu.
 4. unikaj kontaktu wzrokowego z osobami obcymi, ale zawsze staraj się dyskretnie ocenić ich intencje.
 5. nie pozwalaj nikomu obcemu, kto próbuje z tobą porozmawiać na ulicy, aby był bliżej jak na wyciągnięcie ręki. Jeśli musisz stanąć (np. na przystanku) to staraj się wybrać miejse, gdzie nie można zajść cię od tyłu czy niespodziewanie się do Ciebie zbliżyć.
 6. przechodź na drugą stronę ulicy, gdy widzisz zbliżającą się do ciebie grupę ludzi, szczególnie w nocy. Unikaj też kontaktu z grupami osób nietrzeźwych.
 7. nie zawieraj na ulicy szybkich znajomości i nie pozwalaj odprowadzać się do domu osobom obcym. Nie korzystaj też z ofert podwiezienia przez przypadkowo poznane osoby.

Natomiast w przypadku zaistnienia napadu:

1. w miarę możliwości oceń sytuację:

 • czy warte jest narażanie życia i zdrowia dla rzeczy, które chcą zabarć Ci napastnicy,
 • czy wzywanie pomocy będzie skuteczne? (w przypadku gdy z góry wiadomo, że wezwanie nic nie da, bo np. brak jest osób mogących jej udzielić, nie powinno się tego robić - może to spotęgować agresję);
 • czy są możliwości obrony przed napastnikami, czy sobie z nimi poradzisz. Jesli jest ich kilku to wygranie z nimi starcia nie jest realne;
 • czy można uciec - ucieczka przy przewadze przeciwnika nie jest tchórzostwem lecz podstawowym element samoobrony, zwłaszcza przy zagrożeniu życia i zdrowia.

2. podejmując jednak obronę pamiętaj, aby:

 • równocześnie z obroną wzywać pomocy,
 • przede wszystkim dążyć do utorowania sobie drogi ucieczki,
 • stosując znane sposoby samoobrony nie przekraczać ich granic (obrona musi być współmierna do zagrożenia),

3. po napadzie:

 • powiadom najbliższe osoby z otoczenia, może widziały kierunek oddalenia się sprawców lub udzielą ci innej pomocy,
 • powiadom Policję dzwoniąc na numer 997 lub 112, jeśli przy napadzie zostałeś pobity powiedz o tym policjantowi,
 • jeśli to możliwe nie oddalaj się z miejsca zdarzenia, postępuj zgodnie z poleceniami policjanta.

 

Powrót na górę strony