Osoby starsze

Oszuści znowu w natarciu – nie daj się okraść 

Tarnogórscy policjanci odebrali wczoraj 5 zgłoszeń z całego powiatu, w których oszuści dzwoniąc, przedstawiali różne legendy, tylko po to, aby wyłudzić od mieszkańców pieniądze. Na szczęście ich czujność nie zawiodła, a każdy w porę się rozłączył i powiadomił policjantów. Mimo to, nadal apelujemy o czujność, aby nie stać się ofiarą oszustwa.

Dyżurny tarnogórskiej komendy odebrał wczoraj 6 zgłoszeń dotyczących oszustw. Oszuści, próbujący wyłudzić od mieszkańców naszego powiatu pieniądze, dzwonili głównie do osób starszych, przekazując im zmyślone informacje m.in. na temat ich członków rodzin znajdujących się w potrzasku lub przekazując informacje, że oszczędności, które posiadają są zagrożone. 

Pamiętaj, że oszuści wykorzystają każdą metodę. Będą próbować podszywać się pod policjantów, prokuratorów, pracowników banków lub innych instytucji, aby pod pretekstem kryzysowej sytuacji naszych bliskich, wyciągnąć od nas wrażliwe dane lub po prostu oszukać finansowo. Bądź czujny i nie daj się zwieźć! 

Pamiętaj, aby w żadnym wypadku nie podawać swoich danych, gdy nie potwierdzisz, że osoba która do ciebie dzwoni, jest faktycznie pracownikiem danej instytucji. Chroń swoje hasła, numery kart, numery PIN i wszystkie wrażliwe dane. Nie daj się zwieźć dramatycznym opowieściom, tylko zawsze weryfikuj tożsamość osób dzwoniących. Poproś kilkukrotnie o przedstawienie się tej osoby oraz zapytaj o funkcję, jaką pełnił w danej instytucji. Pamiętaj aby takie dane odnotować. Po rozłączeniu się zadzwoń do instytucji i zweryfikuj, czy taki pracownik faktycznie istnieje i czy w dniu dzisiejszym miał dzwonić do ciebie w jakiejkolwiek sprawie. 

Pamiętaj, że policjanci nigdy nie proszą o gotówkę, czy to w bezpośrednich kontaktach ze społeczeństwem, czy w rozmowach telefonicznych. A jeśli już dojdzie do takich sytuacji, to na pewno jest to oszust. Rozłącz się i od razu nas powiadom. Nigdy nie przekazuj swoich danych osobom, których nie znasz lub nie potwierdziłeś ich tożsamości. Tak samo postępuj ze swoimi pieniędzmi. Nigdy nie umawiaj się na żadne przekazywanie gotówki „kurierowi”, który przyjedzie do ciebie i ci pomoże.

Apelujemy po raz kolejny o czujność! Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie dzwonią prosząc o pieniądze. Każda wymyślona historia mówiąca o zagrożeniu naszych bliskich konsekwencjami prawnymi, jest nieprawdziwa! To samo dotyczy się prokuratorów lub przedstawicieli innych instytucji.

Powrót na górę strony