Osoby starsze

Kolejne potrącenie na przejściu dla pieszych. Apelujemy o ostrożność!

Tarnogórscy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło ulicy Głównej w Nakle Śląskim. W zdarzeniu ranna została piesza uczestniczka ruchu drogowego, która z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Apelujemy o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Do wypadku doszło w miniony piątek tuż przed godziną 18:00. Wstępnie ustalono, że 27-letni kierowca samochodu osobowego marki Renault Megane, potrącił przechodzącą przez jezdnię 75-latkę. Mieszkanka powiatu tarnogórskiego z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Przyczyny i okoliczności tego wypadku sprawdzają śledczy z Tarnowskich Gór pod nadzorem prokuratora.

Pamiętajmy, na drodze trudno o margines błędu. Policjanci apelują o rozwagę. Jedźmy ostrożnie, przestrzegając przepisów, z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od samych.

APELUJEMY również do pieszych i prosimy o rozwagę na drodze. Bezpośrednie wtargnięcie na jezdnię w miejscu niedozwolonym, w którym kierowcy w żaden sposób nie są przygotowani na obecność pieszego na drodze to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych i tragicznych skutków dla nierozważnego pieszego. Ponadto apelujemy, by na co dzień używać elementów odblaskowych. Ten drobny element może mieć wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze.

Piesi najczęściej popełniają wykroczenia w sytuacjach:

  • przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, zza występującej przeszkody, w tym także wtargnięcie na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd,
  • brak elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym,
  • niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej,
  • poruszanie się po niewłaściwej stronie jezdni.

Najczęstsze wykroczenia kierowców, którzy nie stosują się do przepisów wobec pieszych:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściach dla pieszych,
  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania.
Powrót na górę strony