Osoby starsze

Dzisiaj Dzień Babci - zadbajmy o bezpieczeństwo naszych seniorów.

Przy okazji świętowania i składania życzeń, okazji Dnia Babci, zatroszczmy się o ich bezpieczeństwo. Porozmawiajmy z naszymi babciami, na czym polega działanie oszustów metodą na tzw. wnuczka i jak należy zachować się w takiej sytuacjach. Specjalnie z myślą o naszych seniorach Katowiccy stróże prawa prowadzą kampanię informacyjną "Seniorze uważaj. Nie daj się oszukać".

 

Oszuści działający metodą "na wnuczka" wprowadzają swoje ofiary w błąd, podając się za członka rodziny. Coraz częściej podszywają się także pod osoby zaufania publicznego - policjantów, prokuratorów, czy księży. Telefonują, by poinformować o rzekomym wypadku i zatrzymaniu kogoś z rodziny, oferując jednocześnie pomoc w „załatwieniu sprawy” . Zdarza się także, że oszuści najpierw dzwonią, podając się za "wnuczka", a chwilę po tym za policjanta informującego, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Fałszywy mundurowy twierdzi, że oszust został namierzony i prosi o pomoc w jego zatrzymaniu. Nalega, aby senior wypłacił pieniądze z banku i przekazał je wyznaczonej osobie lub przelał na wskazany numer konta. Przekonuje, że pomoże to w schwytaniu przestępców. Zdarza się również, że grozi odpowiedzialnością, w przypadku odmowy.

 

Jak nie paść ofiarą oszustów - między innymi tego  można się dowiedzieć z kampanii informacyjnej  "Seniorze uważaj. Nie daj się oszukać",  którą prowadzą katowiccy Policjanci. Ideą jest  dotarcie do jak największej liczby odbiorców. 

Każdy, kto chciałby się włączyć do naszej kampani i zamieścić na terenie swojego obiektu plakat zawierający najważniejsze, lecz czasem bezcenne informacje, prosimy o kontakt z Wydziałem Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach pod nr tel 32- 200 21 98, lub przesłąnie informacji na adres prewencja@katowice.ka.policja.gov.pl. Szczególnie do współpracy zapraszamy Spódzielnie Mieszkaniowe, firmy zarządzające nieruchomościami, administratorów, ale równierz indywidualne osoby, które chcą włączyć się do naszej kampanii.

Pamiętajmy, w żadnym wypadku prawdziwi policjanci nie mogą żądać ani przyjmować pieniędzy za korzystne zakończenie sprawy. Stróże prawa również nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Podejrzewając próbę oszustwa, jak najszybciej skontaktujmy się z najbliższą jednostką policji pod numerem telefonu 997 lub 112.

 

Z okazji Dnia Babci życzymy dużo zdrowia, uśmiechu oraz samych radosnych chwil i bezpieczeństwa na co dzień.

 

Pozostałe porady na stronie: BABCIU! To nie Twój wnuczek! DZIADKU! To nie policjant!

Powrót na górę strony