Debaty społeczne

Dziś każdy ma wpływ na bezpieczeństwo

W Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim odbyła się debata „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. W debacie uczestniczyli mundurowi, przedstawiciele miejscowych mediów, prasy oraz samorządów z naszego powiatu, którzy wspólnie omawiali zagadnienia związane z bezpieczeństwem w powiecie. Podczas debaty policjanci zaprezentowali „Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa”, aplikację „Moja Komenda” oraz omówili program „Dzielnicowy Bliżej Nas”.

Wczoraj o godzinie 10.00, w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, odbyła się debata „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Spotkanie zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach wspólnie ze Starostwem Powiatowym. W debacie uczestniczyli policjanci, przedstawiciele miejscowych mediów, prasy oraz samorządów z naszego powiatu, jako podmioty odpowiedzialne za szeroko pojęte bezpieczeństwo.

Uczestników spotkania przywitał Komendant Powiatowy Policji w Tarnowskich Górach mł. insp. Tadeusz Stuchlik oraz Starosta Tarnogórski Pani Krystyna Kosmala. Podczas debaty omówione zostały innowacyjne narzędzia, takie jak „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, za pomocą której mieszkańcy mają możliwość sygnalizowania policji zagrożeń, występujących w ich najbliższym otoczeniu, czy aplikacja „Moja Komenda”, ułatwiająca kontakt z dzielnicowymi. Dzięki tym rozwiązaniom stróże prawa mają dodatkową możliwość, aby poszerzyć wiedzę nie tylko na temat lokalnych oczekiwań społecznych, ale i poznać potrzeby mieszkańców. W trakcie spotkania poruszone zostały także założenia rządowego programu „Dzielnicowy Bliżej Nas”.

Wśród prelegentów omawiających rolę dzielnicowego w diagnozowaniu zagrożeń w społecznościach lokalnych znalazł się Naczelnik Wydziału Prewencji podkom. Rafał Biczysko, który również zaprezentował i omówił funkcjonalność aplikacji „Moja Komenda”. O funkcjonalności i działaniu „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” opowiedział natomiast specjalista z Wydziału Zarządzania Kryzysowego mł. asp. Krzysztof Madej.

W drugiej części debaty rozpoczęła się dyskusja z uczestnikami spotkania na temat zaprezentowanych, przez policję rozwiązań. Część z uczestników debaty, w trakcie spotkania ściągnęło na swoje smartfony aplikację „Moja Komenda” aby mieć szybki i łatwy kontakt ze swoim dzielnicowym. Niektórzy zaś goście w formie warsztatu mieli okazję do sprawdzenia działania „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Tego zadania podjął się Pan Stanisław Zając Dyrektor Centrum Kultury Śląskiej, który pod okiem mł. asp. Krzysztofa Madeja krok po kroku przechodził kolejne strony aplikacji, aż umieścił na mapie zagrożenie, które jego zdaniem występuje w rejonie Pałacu w Nakle Śląskim. Następnie stwierdził, że aplikacja jest bardzo prosta w użyciu i nikt nie powinien mieć problemu z jej obsługą. Na koniec debaty głos zabrał Wójt Gminy Świerklaniec Pan Marek Cyl, który chwalił Policję za innowacyjne rozwiązania twierdząc, że przynoszą one korzyści lokalnej społeczności.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.45 MB)

Powrót na górę strony