Święto Policji w Tarnowskich Górach
W środę 12 lipca tarnogórscy policjanci uczestniczyli w uroczystej zbiórce z okazji Święta Policji i uczczenia 104. rocznicy powstania Policji Państwowej. Uroczystość odbyła się w Tarnogórskim Centrum Kultury z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Artura Bednarka oraz zaproszonych gości, gdzie na wyższe stopnie policyjne mianowanych zostało 70 tarnogórskich policjantów. Po uroczystości Komendant Powiatowy i Jego Pierwszy Zastępca zapalili znicz pod pamiątkową tablicą, wmurowaną w budynek komendy.
21 lipca 1995 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił Święto Policji przypadające na dzień 24 lipca. Data policyjnego święta nie jest przypadkowa, przyjęta została dla uczczenia powołania Policji Państwowej w dniu 24 lipca 1919 roku. W roku bieżącym przypada zatem 103. rocznica powołania Policji Państwowej. Policja Państwowa była umundurowaną i uzbrojoną organizacją pełniącą funkcję porządkową oraz antykryminalną na terenie Polski. Po latach zaborów tworzyło się Państwo Polskie i powstanie policji było czymś więcej niż kolejnym aktem organizacyjnym.
„...Na powierzonym mi stanowisku pożytku Państwa Polskiego oraz dobro publiczne mieć zawsze przed oczyma...” To fragment roty przysięgi służbowej składanej od 1919 roku przez funkcjonariuszy Policji Państwowej. Obchodząc dzisiejsze święto, nie możemy zapomnieć o bohaterskim poświęceniu policjantów, którzy w obronie Państwa złożyli dowód najwyższego poświecenia dla ojczyzny – własne życie, wypełniając tym samym rotę ślubowania do końca.
Policjant to trudny zawód, ale to także szlachetna służba naznaczona poświęceniem i oddaniem drugiemu człowiekowi. Od 1990 roku do chwili obecnej, podczas służby zginęło wielu polskich policjantów. Polegli podczas zatrzymywania groźnych przestępców, zginęli w wypadkach i w trakcie licznych interwencji. Swoje życie oddali pomagając ludziom, ratując ich życie i zdrowie.
Święto Policji jest okazją do promowania i nagradzania policjantów za sumienną i ciężką służbę. Z okazji przypadającego Święta Policji, akty nominacyjne na wyższy stopień policyjny otrzymało łącznie 70 tarnogórskich policjantów.
Rozkazem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadinsp. Romana Rabsztyna w korpusie oficerów młodszych na wyższy stopień policyjny mianowano 2 policjantów, w korpusie aspirantów 34 policjantów.. Natomiast rozkazem Komendanta Powiatowego Policji w Tarnowskich Górach mł. insp. Sławomira Bylickiego w korpusie podoficerów mianowano 19 funkcjonariuszy, a w korpusie szeregowych na wyższy stopień policyjny mianowano 15 policjantów. Akty mianowania wręczali Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Artur Bednarek wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Tarnowskich Górach mł. insp. Sławomirem Bylickim.
Na uroczystości, oprócz policjantów, policjantek i pracowników policji i ich rodzin, obecni byli również zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się m. in. przedstawiciele władz samorządowych, burmistrzowie, wójtowie, prezesowie, dyrektorzy oraz członkowie zarządów podmiotów współpracujących z tarnogórską policją, a także przedstawiciele służb mundurowych z terenu powiatu tarnogórskiego.
Podczas uroczystości szef tarnogórskich policjantów odebrał z rąk przedstawiciela Stworzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych województwa śląskiego pamiątkowy medal z okazji 30-lecia działalności stowarzyszenia oraz w podziękowaniu za działalność na rzecz emerytów i rencistów policyjnych.
Po mianowaniach uczestnicy zbiórki mogli obejrzeć niesamowity spektakl taneczny przygotowany przez Zespół Tańca Nowoczesnego TESS, który ma na swoim koncie wiele sukcesów na rodzimym podwórku, ale także na arenie międzynarodowej.
Po uroczystościach Komendant Powiatowy Policji w Tarnowskich Górach mł. insp. Sławomir Bylicki i jego Pierwszy Zastępca nadkomisarz Waldemar Czapla zapalili znicz pod pamiątkową tablicą wmurowaną w ścianę frontową budynku tarnogórskiej komendy. Upamiętnia ona policjantów województwa śląskiego pochodzących z ziemi tarnogórskiej, którzy zostali uwięzieni w Ostaszkowie, bestialsko zamordowani wiosną 1940 roku przez sowieckie NKWD w Twerze i pochowani na cmentarzu w Miednoje.
Wszystkim awansowanym policjantom gratulujemy. Dziękujemy zaproszonym gościom, za życzenia, gratulacje oraz słowa uznania za trud i poświęcenie w codziennej służbie.