Biuro Ruchu Drogowego

Kierowcy pod lupą mundurowych – akcja „Trzeźwość”

Wczoraj od wczesnych godzin porannych policjanci z tarnogórskiej drogówki prowadzili własne działania „Trzeźwość”. Wśród prawie 1700 przebadanych kierujących byli tacy, którzy zdecydowali się na jazdę „na podwójnym gazie”. Przypominamy, że za jazdę pod wpływem alkoholu, oprócz utraty prawa jazdy, wysokiej grzywny, zakazu prowadzenia pojazdów, grozi kara nawet 2-letniego więzienia.

Policyjne działania obejmowały swoim zasięgiem cały powiat tarnogórski, w trakcie których stróże prawa z tarnogórskiego Wydziału Ruchu Drogowego sprawdzili trzeźwość blisko 1700 kierujących. Wśród dużej liczby przebadanych, znaleźli się tacy, którzy byli pod wpływem alkoholu.

Do pierwszego zatrzymania doszło po godzinie 5.00 w Lasowicach. Patrol ruchu drogowego skontrolował na ulicy Broniewskiego osobową skodę, za której kierownicą podróżował 54-letni mieszkaniec powiatu lublinieckiego. Badanie trzeźwości wykazało, że kierujący znajduje się pod znacznym wpływem alkoholu. Jazda z blisko 2 promilami to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie, stwarzające ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samego kierującego, ale także innych użytkowników drogi. Zatrzymany mężczyzna odpowie za przestępstwo, za które grozić mu może nawet do 2 lat więzienia.

Prawnie wyróżniamy dwa przypadki prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Pierwszy mówi o stanie nietrzeźwości, czyli zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu powyżej 0,5 promila. Wtedy osoba odpowiada za przestępstwo określone w artykule 178a § 1 kodeksu karnego. W przypadku gdy badanie trzeźwości wykazuje obecność alkoholu w stężeniu poniżej 0,5 promila, osoba odpowiada za jazdę po użyciu alkoholu, które określa artykuł 87 § 1 kodeksu wykroczeń.

Do kolejnych dwóch zatrzymań doszło w Radzionkowie na ulicy Świętego Wojciecha. Za prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu odpowie dwóch mieszkańców Radzionkowa. Pierwszy 31-latek jechał audi, a w jego przypadku alkomat wskazał 0,3 promila. Drugi 37-latek jadąc fiatem miał 0,4 alkoholu w wydychanym powietrzu.

Za jazdę po użyciu alkoholu, oprócz wysokiej grzywny grozić może zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat, a także świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. W przypadku kierowania w stanie nietrzeźwości może to być kara nawet 2-letniego więzienia.

Przypominamy, że jazda pod wpływem alkoholu stwarza ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Będąc pod jego działaniem, nie jesteśmy w stanie w odpowiedni sposób ocenić sytuacji na drodze, a w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, właściwie zareagować. Kierowco, piłeś – nie jedź!

  • na zdjęciu policjant bada trzeźwość kierującego, który siedzi w białym dostawczym aucie z paką, na sobie ma odblaskową kurtkę koloru pomarańczowego
Powrót na górę strony