2020 ROK PIESZEGO

Kolejny pieszy potrącony na przejściu. Apelujemy o ostrożność!

Tarnogórscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło na ulicy Korola w Tarnowskich Górach. Kierująca volkswagenem, na oznakowanym przejściu dla pieszych, potrąciła przechodnia, który trafił do szpitala. Przyczyny i okoliczności tego wypadku ustalają tarnogórscy śledczy.

Do wypadku doszło wczoraj tuż przed godziną 12:00 na ulicy Korola w Tarnowskich Górach. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 80-letnia kierująca samochodem osobowym marki Volkswagen Polo, na oznakowanym przejściu dla pieszych, potrącił przechodnia – 68-latka, mieszkańca Tarnowskich Gór. W wyniku potrącenia mężczyzna z obrażeniami kończyn oraz głowy, trafił do szpitala. Przyczyny i okoliczności tego wypadku ustalają tarnogórscy śledczy pod nadzorem prokuratora.

Złe warunki atmosferyczne to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu, o czym wielu kierowców zapomina. Apelujemy, by w tak zmiennych warunkach atmosferycznych, z jakimi mamy obecnie do czynienia, kierowcy zmienili technikę jazdy. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieudzielnie pierwszeństwa pieszym, jak również niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków.

Piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Policjanci apelują, by piesi nie wchodzili bezpośrednio na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd. Mimo że pieszy na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem, to obowiązany jest zachować szczególną ostrożność, przechodząc przez jezdnię. Do potrąceń pieszych dochodzi również na skutek przekraczania przez nich jezdni w niedozwolonym miejscu oraz nieostrożnego wejścia na jezdnię zza pojazdu czy też przeszkody. Bardzo często piesi, poruszając się po drodze po zmierzchu, zapominają nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Co do zasady, pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

  • Na zdjęciu widać drogę, na której znajduje się oznakowane przejście dla pieszych. Przy drodze i na drodze widać policjantów, którzy wykonują czynności - pomiary specjalnym urządzeniem służącym do wykonywania pomiarów
  • Na zdjęciu widać zaparkowanego na poboczu drogi volkswagena polo. Samochód ma lekko uszkodzony zderzak oraz nadkole od strony pasażera
Powrót na górę strony