Aktualne wydarzenia w kampani społecznej "Nie reagujesz - akceptujesz"

Dla pokrzywdzonych przestępstwem

Rokrocznie luty to miesiąc, w którym szczególną uwagę zwraca się na pokrzywdzonych przestępstwem. Okazją do tego jest ogłaszany przez Ministerstwo Sprawiedliwości Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku obchodzony będzie od 24 lutego do 1 marca. Policjanci w województwie śląskim przez cały rok działają w punktach konsultacyjnych dla pokrzywdzonych, jednak tradycyjnie włączą się również w akcję resortu sprawiedliwości.

Ministerstwo Sprawiedliwości kolejny raz organizuje Tydzień Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego 2014 roku Dniem Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Celem tego przedsięwzięcia jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw” to inicjatywa, w której policja współpracować będzie z Prokuraturą Generalną, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Rzecznikiem Praw Dziecka, Komendą Główną Straży Granicznej, Naczelną Izbą Adwokacką, Naczelną Izbą Radców Prawnych, Krajową Radą Kuratorów Sądowych, Krajową Radą Komorniczą, Krajową Radą Notarialną oraz organizacjami pozarządowymi.

Ministerstwo Sprawiedliwości od kilku lat podejmuje działania zmierzające do stworzenia ogólnokrajowego systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz opracowania i propagowania najlepszych praktyk w dziedzinie ich ochrony. W ich ramach utworzono sieć Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, które prowadzone są przez istniejące od wielu lat organizacje pozarządowe. Ośrodki te przede wszystkim udzielają bezpłatnej informacji prawnej i pomocy psychologicznej, prowadzą bazy instytucji świadczących pomoc dla określonych kategorii ofiar przestępstwem i udzielają wszechstronnej informacji na temat możliwości uzyskania pomocy specjalistycznej. Na terenie województwa śląskiego rolę tę pełni Ośrodek Pomocy dla Ofiar Pokrzywdzonych Przestępstwem w Bielsku – Białej.

Policja województwa śląskiego, włączając się w ogólnopolskie działania Tygodnia Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem uruchomi infolinię telefoniczną - 32 200 1111. Pod tym numerem od 24 do 28 lutego 2014 r. w godzinach od 10.00 do 14.00 dyżury pełnić będą policjanci z katowickiej komendy wojewódzkiej, specjaliści w zakresie prewencji, ruchu drogowego i psychologowie, a także przedstawiciel Szkoły Policji w Katowicach.

W Tarnowskich Górach policjanci będą dostępni w trakcie dyżurów organizowanych w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie przy ul. Sienkiewicza 16 pokój 201

między godziną 10.00 a 14.00 w poniedziałek 24 i wtorek 25 lutego 2014 r.

Szczegółowe informacje o dyżurach i możliwościach uzyskania pomocy na stronie PCPR - u pod linkiem: www.pcpr.tarnogorski.pl

Powrót na górę strony