Osoby starsze

Debata „Bezpieczeństwo seniora”

Wczoraj w Centrum Kultury „Karolinka” odbyła się debata pn. „Bezpieczeństwo seniora”, w której udział wziął Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Radzionkowie wspólnie z tarnogórskim profilaktykiem i dzielnicowymi i pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej w Radzionkowie. Zebrani wspólnie debatowali o metodach i sposobach, jakimi kierują się oszuści, którzy najczęściej wybierają osoby starsze, jako cel swojego przestępczego działania. 

Świadomy senior, to bezpieczny senior. Tego typu hasło przyświecało policjantom, w trakcie wczorajszej debaty, która odbyła się w CK Karolinka w Radzionkowie. Na samym początku debaty Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Radzionkowie kom. Jarosław Dembiński powitał wszystkich uczestników oraz przedstawił wszystkich prowadzących spotkanie. Byli to radzionkowscy dzielnicowi oraz policjantka z tarnogórskiej komendy, zajmująca się profilaktyką społeczną. Nie zabrakło również pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej z Radzionkowa. W nastepnej kolejności komendant przedstawił uczesnitkom strukturę organizacyjną komisariatu w Radzionkowie.

Rozmowy rozpoczęły się od przedstawienia zebranym na sali seniorom i nie tylko, sposobów oraz metod, którymi na co dzień posługują się oszuści. Prowadząca debatę st. asp. Małgorzata Bednarska nakreśliła słuchaczom, jak wygląda proceder oszustwa „na policjanta”, „na wnuczka”, „prokuratora” itp. Mundurowi przekazali również dane statystyczne dotyczące tego typu przestępstw. Stróże prawa przypomnieli także o konieczności stałego nadzoru nad swoją gotówką, którą często przechowujemy w łatwo dostępnym miejscu, np. w odzieży. Przez co może ona stać się łatwym celem dla tzw. „kieszonkowców”. Szczególnie w zbliżającym się okresie przed światecznym. Okres ten to nie tylko działalności "kieszonkowców", ale także włamywaczy i osób, tzw. "domokrążców", którzy pod pretekstem prośby o żywność lub pieniądze, wchodza do mieszkań i zabierają z nich cenne przedmioty. 

Grupa osób, która przybyła na spotkanie z mundurowymi, chętnie włączyła się w rozmowy. Policjanci mogli dzięki temu poznać ich oczekiwania oraz dowiedzieć się, z jakimi sytuacjami związanymi z bezpieczeństwem, przyszło im się zmierzyć. Ma to kluczowe znaczenie, dla zapewnienia im bezpieczeństwa. Dlatego debata była doskonałą okazją na wymianę doświadczeń, nie tylko pomiędzy seniorami a policjantami, ale także pomiędzy nimi samymi. 

Dzielnicowy podkom. Sebastian Golicz przedstawił zasady funkcjonowania Krajowe Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która od kilku lat funkcjonuje, jako narzędzie, dzięki którym mundurowi są w stanie w łatwy sposób zgromadzić naniesione na nią przez obywateli zagrożenia, a nastepnie dokonać szczegółowych werfikacji, co skutkować może ich wyeliminowaniem. 

Na koniec odblaski uczestnicy debaty otrzymali od mundurowych gadżety w postaci odblaskowych opasek, smyczy, kubków i długopisów. 

Film debata.MP4

Pobierz plik debata.MP4 (format mp4 - rozmiar 8.14 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony