Wiadomości

Działania "PASY"

Data publikacji 25.11.2010

Podczas działań p/k „PASY”, tarnogórscy funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego skontrolowali kilkadziesiąt pojazdów. Podczas kontroli policjanci ujawnili 68 wykroczeń drogowych- nie stosowaie się do obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Podczas działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa wśród kierujących i pasażerów oraz wyrobienia nawyku zapinania pasów, nie tylko na widok radiowozu policjanci przestrzegali o skutkach nie stosowania się do przepisów..

Podczas działań p/k „PASY”, tarnogórscy funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego skontrolowali kilkadziesiąt pojazdów. Podczas kontroli policjanci ujawnili 68 wykroczeń drogowych- nie korzystanie z pasów bezpieczeństwa, w tym przez kierujących, pasażerów oraz nieprawidłowe przewożenie dzieci. Podczas działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa wśród kierujących i pasażerów policjanci  przestrzegali o skutkach nie stosowania się do przepisów ruchu drogowego.

 

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci jest uregulowany przez Ustawę z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, ze zm.).

Zawarte tam przepisy stanowią:

 

  • art. 39 ust. 1: “Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3”,
  • art. 39 ust. 3: “W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym”,
  • ust. 4: “Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji”.
  • art. 63 ust. 1: “Przewóz osób może odbywać się tylko pojazdem do tego przeznaczonym lub przystosowanym. Liczba przewożonych osób nie może przekraczać liczby miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym (...)
  • art. 45 ust. 2 Kierującemu pojazdem ZABRANIA SIĘ:
  • pkt 3: “przewożenia pasażera w sposób niezgodny z art. 39, 40 (dot. motocykli i motorowerów) lub 63 ust. 1,
  • pkt 4: „przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera;
  • pkt. 5: przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat NA PRZEDNIM SIEDZENIU pojazdu samochodowego”.


Z powyższych regulacji wynika wprost, że bezwzględny NAKAZ stosowania FOTELIKA ochronnego podczas przewozu dziecka w wieku do 12 roku życia dotyczy sytuacji, w których dziecko przewożone jest na przednim siedzeniu pojazdu. Można zgodnie z prawem przewozić dzieci na innym niż fotelik urządzeniu odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym, POD WARUNKIEM, ŻE DZIECI NIE ZOSTANĄ ULOKOWANE NA PRZEDNIM SIEDZENIU POJAZDU.

Powrót na górę strony