Wiadomości

Bezpieczne wakacje

Data publikacji 09.07.2010

Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. Właśnie w lipcu i sierpniu wielu z nas wyjeżdża na urlop, a dzieci i młodzież spędzają wakacje nad wodą, w górach, czy na koloniach. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dzisiaj policjanci podczas spotkania z dziećmi w świetlicy przy parafii MBKP przypomnieli kilka tych najważniejszych zasad bezpieczeństwa...

Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. Właśnie w lipcu i sierpniu wielu z nas wyjeżdża na urlop, a dzieci i młodzież spędzają wakacje nad wodą, w górach, czy na koloniach. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zwłaszcza, że to głównie rodzice są odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoich pociech

Dzisiaj policjanci podczas spotkania z dziećmi w świetlicy przy parafii Matki Boskiej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach przypomnieli o tych najważniejszych zasadach bezpiecznego zachowania. Na półkoloniach oraganizowanych przez parafię uczęszcza prawie setka dzieci. Dzisiaj każdy z nich, nie tylko mógł posłuchać informacji o bezpieczeństwie ale również wsiąść do policyjnego radiowozu.

 

Chcąc ograniczyć zagrożenie stania się ofiarą przestępstwa skorzystajcie Państwo z naszych porad:

Zabezpieczenie się przed włamaniem jest trudne, a przede wszystkim kosztowne. Dlatego też, poza zabezpieczeniami technicznymi ważną rolą w zabezpieczaniu mieszkania odgrywają tzw. "bezpieczne postawy". To one przede wszystkim utrudniają przyszłym włamywaczom typowania mieszkania do włamania.
Tak więc:

Zawsze zamykaj za sobą drzwi domofonu. Nie jest to co prawda urządzenie doskonałe, ale dla złodzieja to pierwsza przeszkoda do pokonania i pierwsza bariera do ochrony piwnic.

  1. Po zmroku zasłaniaj okna, nawet gdy mieszkasz na wyższych piętrach. Włamanie z reguły poprzedza obserwacja mieszkania z zewnątrz. Odsłonięte okna pozwalają poznać jego rozkład i ustalić miejsca, w których znajdują się wartościowe przedmioty.

  2. Nigdy nie zostawiaj kluczy, w "umówionym" miejscu (np. pod wycieraczką czy na parapecie). Ich znalezienie nie sprawi złodziejowi żadnych trudności.

  3. Nie wkładaj w drzwi kartek informujących, gdzie jesteś i o której wrócisz. Przyjaciółka może nie przyjść, a złodziej wie ile ma czasu na włamanie.

  4. Gdy musisz na chwilę wyjść, zostaw w kuchni włączone radio - stwarza pozory, że mieszkanie "żyje". Strata prądu niewielka, a głos może złodzieja zmylić.

  5. Gdy wyjeżdżasz na kilka dni, zostaw znajomym kluczyk do skrzynki pocztowej. Zalegająca korespondencja sygnalizuje, że w mieszkaniu nikogo nie ma. Poproś też sąsiadów, aby zbierali ulotki spod drzwi uchroni to nie tylko Twoje mieszkanie ale mieszkanie sąsiadów, gdyż w przypadku ich chwilowej nieobecnosci złodziej jest pewny, że nikt mu nie przeszkodzi,

  6. Nie opowiadaj w osiedlowym sklepiku, że właśnie wyjeżdżasz na wakacje do Tunezji. O wiele bezpieczniej jest podzielić się wrażeniami po powrocie, to samo tyczy sie portali www. jak np. Nasza Klasa,

  7. Gdy zorientujesz się, że ktoś obcy był w mieszkaniu, natychmiast zawiadom policję. Nic nie ruszaj, nie zamykaj okien, nie sprzątaj. Zawiadom też policję, gdy zaniepokoją Cię np. odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów. Nagła przeprowadzka sąsiadów, wizyta kilku panów u samotnej sąsiadki lub wyjący pies powinny wzbudzić podejrzenie.

PAMIĘTAJ! Nie ma lepszego zabezpieczenia Twojego mieszkania niż dobry sąsiad. Niech Cię nie irytuje, kiedy otwiera drzwi, gdy do Ciebie przychodzą goście. Możesz być pewna, że jeśli przyjdzie złodziej, sąsiad nie zapomni uchylić drzwi. Sama też interesuj się osobami obcymi będącymi na klatce schodowej np. zapytaj kogo szukają.

Powrót na górę strony