Wiadomości

Sprawca zniszczenia baneru wyborczego odpowie przed sądem

Data publikacji 09.04.2025

Policjanci z wydziału prewencji przeprowadzili wczoraj formalności z mężczyzną, który w zeszły piątek na terenie miasta zerwał i zniszczył baner wyborczy. Sprawca przyznał się do winy i teraz odpowie za to przed sądem. Zgodnie z przepisami grozi mu za to grzywna lub areszt.

Do zdarzenia doszło w piątek po 23.00 na ulicy Dąbrowskiego w Tarnowskich Górach. Policjanci ustalili, że kilka osób przechodziło w tym czasie obok posesji, gdzie na ogrodzeniu zawieszony był baner wyborczy. Jednemu z mężczyzn wyraźnie nie spodobał się ten fakt i postanowił zerwać plakat, powodując przy tym jego zniszczenie. Po wszystkim, wraz z pozostałymi, oddalił się. 

Dzielnicowi, po przejrzeniu nagrań z kamer monitoringu zainstalowanego w pobliżu miejsca zdarzenia, ustalili wszystkich uczestników, a także odpowiedzialnego za zniszczenie. Nim jednak policjanci dotarli do niego, on sam postanowił zgłosić się do nich. Wczoraj 18-letni tarnogórzanin przyszedł do komendy i usłyszał zarzut, a także złożył wyjaśnienia. Teraz sprawą zajmie się sąd, który zdecyduje o jego ukaraniu. Zgodnie z prawem, grozi mu kara grzywny nawet do 5 tysięcy złotych lub kara aresztu.

Niestety nie jest to jedyne zdarzenie związane z niszczeniem banerów wyborczych. Dlatego też tarnogórscy mundurowi prowadzą obecnie szereg czynności, mających na celu ustalenie i zatrzymanie sprawców pozostałych zniszczeń na terenie powiatu. 

Przypominamy:
art. 67 Kodeksu Wykroczeń 
§ 1. Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną lub też w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 2. Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie, afisz lub plakat wystawiony publicznie przez instytucję artystyczną, rozrywkową lub sportową albo w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, afiszem lub plakatem, podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.

Umyślne zniszczenie baneru, może dodatkowo wyczerpać znamiona przestępstwa zniszczenia mienia, gdy wartość strat przekroczy 800 . Sprawcy może grozić wtedy nawet do 5 lat więzienia. 

Pamiętać należy także, że zgodnie z art. 494 Kodeksu Wybroczego
§  1.  Kto, w związku z wyborami, prowadzi agitację wyborczą:
1) na terenie urzędów administracji rządowej lub administracji samorządu terytorialnego bądź sądów,
2) na terenie zakładów pracy w sposób i w formach zakłócających ich normalne funkcjonowanie,
3) na terenie jednostek wojskowych lub innych jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej bądź skoszarowanych jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych,
4) w lokalu wyborczym lub na terenie budynku, w którym lokal się znajduje podlega karze grzywny.

§  2.  Tej samej karze podlega, kto prowadzi agitację wyborczą na terenie szkół wobec uczniów.

Przypominamy również, że bez uzyskania zgody właściciela czy administratora, nie można wieszać plakatów i haseł wyborczych na ścianach budynków, wiaduktach, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych.

Powrót na górę strony