Sprawca zniszczenia baneru wyborczego odpowie przed sądem
Policjanci z wydziału prewencji przeprowadzili wczoraj formalności z mężczyzną, który w zeszły piątek na terenie miasta zerwał i zniszczył baner wyborczy. Sprawca przyznał się do winy i teraz odpowie za to przed sądem. Zgodnie z przepisami grozi mu za to grzywna lub areszt.
Do zdarzenia doszło w piątek po 23.00 na ulicy Dąbrowskiego w Tarnowskich Górach. Policjanci ustalili, że kilka osób przechodziło w tym czasie obok posesji, gdzie na ogrodzeniu zawieszony był baner wyborczy. Jednemu z mężczyzn wyraźnie nie spodobał się ten fakt i postanowił zerwać plakat, powodując przy tym jego zniszczenie. Po wszystkim, wraz z pozostałymi, oddalił się.
Dzielnicowi, po przejrzeniu nagrań z kamer monitoringu zainstalowanego w pobliżu miejsca zdarzenia, ustalili wszystkich uczestników, a także odpowiedzialnego za zniszczenie. Nim jednak policjanci dotarli do niego, on sam postanowił zgłosić się do nich. Wczoraj 18-letni tarnogórzanin przyszedł do komendy i usłyszał zarzut, a także złożył wyjaśnienia. Teraz sprawą zajmie się sąd, który zdecyduje o jego ukaraniu. Zgodnie z prawem, grozi mu kara grzywny nawet do 5 tysięcy złotych lub kara aresztu.
Niestety nie jest to jedyne zdarzenie związane z niszczeniem banerów wyborczych. Dlatego też tarnogórscy mundurowi prowadzą obecnie szereg czynności, mających na celu ustalenie i zatrzymanie sprawców pozostałych zniszczeń na terenie powiatu.
Przypominamy:
art. 67 Kodeksu Wykroczeń
§ 1. Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną lub też w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 2. Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie, afisz lub plakat wystawiony publicznie przez instytucję artystyczną, rozrywkową lub sportową albo w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, afiszem lub plakatem, podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.
Umyślne zniszczenie baneru, może dodatkowo wyczerpać znamiona przestępstwa zniszczenia mienia, gdy wartość strat przekroczy 800 zł. Sprawcy może grozić wtedy nawet do 5 lat więzienia.
Pamiętać należy także, że zgodnie z art. 494 Kodeksu Wybroczego
§ 1. Kto, w związku z wyborami, prowadzi agitację wyborczą:
1) na terenie urzędów administracji rządowej lub administracji samorządu terytorialnego bądź sądów,
2) na terenie zakładów pracy w sposób i w formach zakłócających ich normalne funkcjonowanie,
3) na terenie jednostek wojskowych lub innych jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej bądź skoszarowanych jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych,
4) w lokalu wyborczym lub na terenie budynku, w którym lokal się znajduje podlega karze grzywny.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi agitację wyborczą na terenie szkół wobec uczniów.
Przypominamy również, że bez uzyskania zgody właściciela czy administratora, nie można wieszać plakatów i haseł wyborczych na ścianach budynków, wiaduktach, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych.