Wiadomości

Tarnogórskie działania „Trzeźwy poranek”

Data publikacji 30.01.2024

Wczoraj od wczesnych godzin porannych policjanci z tarnogórskiej drogówki przeprowadzili własne działania pn. „Trzeźwy poranek”, ukierunkowane na kierowców, którzy w nieodpowiedzialny sposób, wsiedli za kierownicę samochodu, mimo wcześniej spożytego alkoholu. Wśród ponad 700 przebadanych kierujących, zatrzymany został jeden nietrzeźwy kierowca.

Policyjne działania obejmowały swoim zasięgiem cały powiat tarnogórski, w trakcie których stróże prawa z tarnogórskiego Wydziału Ruchu Drogowego sprawdzili trzeźwość ponad 700 kierujących. Wśród dużej liczby przebadanych w trakcie akcji, znalazł się jeden nietrzeźwy kierujący.

Do jego zatrzymania doszło przed godziną 7.00 w Świerklańcu na ulicy Radzionkowskiej. 36-letni obywatel Ukrainy, mieszkaniec Tarnowskich Gór, kierował oplem, mając w organizmie blisko promil alkoholu. Mężczyzna stracił już prawo jazdy, a teraz odpowie przed sądem za swoje nieodpowiedzialne zachowanie, za które grozić mu może nawet do 3 lat więzienia. 

Przypominamy!
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może być wykroczeniem lub przestępstwem, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. O wykroczeniu mówimy, kiedy w organizmie znajduje się od 0,2 do 0,5 promila alkoholu. Jest to stan po użyciu alkoholu, a kierujący podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. W przypadku przestępstwa stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, wtedy kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości i podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat. W obu przypadkach orzeka się sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem środków odurzających.

Powrót na górę strony