Wiadomości

Odpowiedzą za jazdę pod wpływem alkoholu

Data publikacji 11.04.2023

To, że kierując pod wpływem alkoholu jakimkolwiek pojazdem, stwarzamy ogromne niebezpieczeństwo na drodze, wie chyba każdy… okazuje się jednak, że nie każdy. Mimo wysokich kar, jakie grożą pijanym kierowcom, nadal znajdują się tacy, którzy decydują się na tak nieodpowiedzialne zachowanie. Jazda na „podwójnym gazie” ma tylko jeden kierunek – sąd.

Decydując się na tak nieodpowiedzialne zachowanie, jakim jest kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwości, musimy być świadomi jego konsekwencji. A te często są bardzo dotkliwe, dla osób stwarzających swoim zachowaniem ogromne niebezpieczeństwo na drodze.

Z odpowiedzialnością za przestępstwo będzie musiał zmierzyć się 19-letni tarnogórzanin, który w świąteczny poniedziałek po godzinie 21.00 zdecydował się na podróż swoim motorowerem, pomimo spożytego wcześniej alkoholu. Skontrolowany na ulicy Zagórskiej w Tarnowskich Górach wydmuchał ponad promil alkoholu. Dodatkowo kontrola wykazała, że w ogóle nie powinien jechać pojazdem mechanicznym. Policyjna baza danych wskazała jednoznacznie, że posiada on aktywny zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez sąd. Teraz jego sprawą ponownie zajmie się sąd, który zdecyduje o jego karze. Może mu grozić nawet 5-letni pobyt w więzieniu.

Tego samego dnia, w godzinach wieczornych na ulicy Łowieckiej w Tarnowskich Górach policjanci zatrzymali do kontroli mężczyznę, który podróżował elektryczną hulajnogą. Szybko okazało się, że robił to niezgodnie z prawem. Badanie alkomatem wykazało u niego blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. 27-letni tarnogórzanin zakończył w tym momencie jazdę, a gdy wytrzeźwieje, będzie musiał zdać sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka czeka go przed sądem, który zdecyduje o jego dalszym losie.

Przypominamy:

Art. 87. [Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu]

§ 1.
Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
§ 1a.
Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.

Za wykroczenie kierowania pojazdem w stanie po użyciu alkoholu, odpowie także 36-latek z Bytomia, który w niedzielę przed godziną 11.00 na DK 11 w Tworogu przekroczył dopuszczalną prędkość. Policjanci drogówki zmierzyli, że jechał on swoim bmw o 49 km/h za dużo, za co dostał tysiąc złotych mandatu i 11 punktów karnych. W trakcie kontroli, stróże prawa sprawdzili także jego trzeźwość. Okazało się, że alkomat wskazał 0,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Oznaczało to dla niego koniec podróży i utratę prawa jazdy, które policjanci zatrzymali elektronicznie. Teraz o dalszym losie kierującego zdecyduje sąd.

Kierowco! Zanim wsiądziesz za kierownicę swojego pojazdu, sprawdź, czy jesteś trzeźwy. Jeśli piłeś wcześniej alkohol – nie jedź. Kierując pod wpływem alkoholu, możemy doprowadzić do tragedii na drodze! Bądźmy odpowiedzialni i razem zadbajmy o bezpieczeństwo na drodze.

Powrót na górę strony