Wiadomości

Policjanci zabezpieczają niewybuch

Data publikacji 24.03.2023

Na terenie leśnym, przy ulicy Witosa w Tarnowskich Górach, znaleziono niewybuch. Pochodzący z okresu II wojny światowej pocisk artyleryjski, wypatrzył spacerujący po lesie zgłaszający. Policjanci zabezpieczyli miejsce niebezpiecznego znaleziska. Dzisiaj patrol saperski z Gliwic ma zabrać pocisk.

Wczoraj przed godziną 15.00 policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące ujawnionego niewybuchu, który znajduje się na terenie leśnym przy ulicy Witosa w Tarnowskich Górach. Na miejsce natychmiast skierowano policjantów z patrolu oraz pirotechnika. Mundurowi od razu zorientowali się, że odnaleziony przedmiot to pochodzący z czasów drugiej wojny światowej pocisk artyleryjski. Stróże prawa zabezpieczyli niebezpieczne znalezisko przed dostępem osób postronnych i natychmiast powiadomili saperów z Gliwic. Dzisiaj niewybuch ma zostać zabezpieczony i zabrany przez saperów z jednostki wojskowej.

Liczące kilkadziesiąt lat, skorodowane niewybuchy mogą być bardzo niebezpieczne. Każde dotknięcie lub próba przemieszczenia takiego pocisku może zakończyć się tragedią. Apelujemy o rozwagę i ostrożność w postępowaniu ze znalezionymi przedmiotami, które wyglądem przypominają niebezpieczne niewybuchy. W przypadku znalezienia takiego przedmiotu należy natychmiast powiadomić policjantów, którzy zabezpieczą miejsce zdarzenia. Rzeczy, które mogą być niebezpieczne, nie wolno dotykać, podnosić czy przenosić. Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa przy tego typu znaleziskach, a także niewłaściwe postępowanie z nimi, wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie, może doprowadzić nawet do śmierci.

  • na zdjęciu policjant przy taśmie z napisem policja w lesie obok drzewa
  • na zdjęciu ujawniony pocisk na ziemi przy drzewie, częściowo przykryty liśćmi
  • na zdjęciu fragment taśmy z napisem policja, z tyłu widoczne drzewa
Powrót na górę strony