Policjanci wraz z pracownikami socjalnymi i ratownikami medycznymi pomagają bezdomnym
Tarnogórscy dzielnicowi oraz profilaktyk, wspólnie z pracownikami socjalnymi ze Schroniska dla Bezdomnych oraz ratownikami z Harcerskiego Klubu Ratowniczego, sprawdzają miejsca, w których przebywają osoby bezdomne. W zainteresowaniu mundurowych są pustostany, ogródki działkowe oraz tereny zielone, na których bezdomni stawiają prowizoryczne szałasy i zadaszenia. Pamiętajmy, że każdy z nas mając wiedzę o osobie potrzebującej pomocy, powinien powiadomić właściwe służby. Czasem wystarczy jeden telefon, by uratować komuś życie.
Okres zimowy to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki oraz tereny zielone, na których bezdomni stawiają prowizoryczne szałasy i zadaszenia. Policjanci oraz pracownicy socjalni każdego roku monitorują sytuację tych osób. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby, zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło i mogą przespać się w normalnych warunkach.
Podczas pełnienia służby tarnogórscy policjanci namawiają napotkane osoby bezdomne do spędzenia zimy w noclegowni. Jednak pomimo niskich temperatur są osoby, które nie chcą skorzystać z oferowanej pomocy. Dlatego policjanci ciągle kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, aby nie doszło do przypadków zamarznięcia. Podczas akcji, prowadzonej wspólnie z pracownikami socjalnymi ze Schroniska dla Bezdomnych i ratownikami z HKR działającego przy Hufcu ZHP Ziemi Tarnogórskiej, dzielnicowi sprawdzają wytypowane miejsca, w których nocują osoby bezdomne. Takie działania pozwalają na poznanie liczby tych osób na danym terenie oraz umożliwiają udzielenie im bezpośredniej pomocy, choćby poprzez dostarczenie ciepłej kołdry.
Jedną z najczęstszych przyczyn zamarznięć jest alkohol. Wielu bezdomnych nie nocuje w noclegowniach ze względu na zakaz spożywania trunków. Zwracamy się do wszystkich tarnogórzan, by nie pozostawali obojętni wobec osoby bezdomnej lub pijanej, śpiącej na ławce w parku czy na przystanku autobusowym. Problem ten dotyka także osoby starsze, samotne, które mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach i zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Pamiętajmy, że każdy z nas mając wiedzę o osobie potrzebującej pomocy, powinien powiadomić właściwe służby, które na pewno nie będą na te informacje obojętne. Aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Dlatego podkreślamy, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie odpowiednich służb o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy. Czasem wystarczy jeden telefon, by uratować komuś życie.
Od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowskich Górach. Można także przekazać informacje o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie „Bezdomność".
Film film.MP4
Pobierz plik film.MP4 (format mp4 - rozmiar 46.3 MB)
Nagranie audio Audiodeskrypcja_bezdomni.m4a
Pobierz plik Audiodeskrypcja_bezdomni.m4a (format mp3 - rozmiar 156.78 KB)