Wiadomości

Tarnogórscy policjanci szkolili się z obsługi i użycia paralizatora

Data publikacji 27.07.2022

Kolejni policjanci z tarnogórskiej komendy uzyskali uprawnienia do posługiwania się paralizatorem elektrycznym. Policjanci podczas interwencji mają sekundy na podjęcie decyzji związanej z rozwiązaniem problemu. W sytuacjach, w których borykają się z agresywnymi przestępcami nie zawsze konieczne jest użycie broni palnej. Skutecznym rozwiązaniem okazuje się paralizator.

Paralizator to urządzenie używane w celu krótkotrwałego obezwładnienia osób i zwierząt, jeśli inne środki okażą się nieskuteczne lub ich użycie będzie niemożliwe. Jak podkreślają instruktorzy, ten rodzaj środków przymusu bezpośredniego jest jednym ze skuteczniejszych i bezpieczniejszych, jakimi może posługiwać się policjant.

Policjanci w przeciągu całego roku uczestniczą w wielu kursach, szkoleniach i doskonaleniach zawodowych. Techniki interwencji, strzelanie to tematy szkoleń policjantów pionu prewencji. W dniach 25-26 lipca policjanci z tarnogórskiej komendy uczestniczyli w szkoleniu, dotyczącym wykorzystywania w policyjnej służbie paralizatorów, nazywanych popularnie taserem. To urządzenie jest niezwykle skuteczne w przypadku interwencji z osobą agresywną, nie stosującą się do poleceń funkcjonariusza. Jego działanie pozwala na szybkie i skuteczne obezwładnienie napastnika. Co ważne, jego użycie jest bezpieczne – zarówno dla policjanta, jak i osoby wobec której podejmowana jest interwencja, gdyż wiązka prądu elektrycznego nie powoduje uszczerbku na zdrowiu.

Dwudniowe szkolenie podzielone było na dwie części. W pierwszej, teoretycznej policjanci zapoznawali się z podstawami prawnymi użycia i wykorzystania paralizatora, jego budową, właściwościami oraz sposobem działania na osobę obezwładnianą. Zakończona była testem, którego wynik pozytywny pozwolił funkcjonariuszom przystąpić do drugiego etapu szkolenia. Egzamin został przeprowadzony pod okiem Instruktora Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Druga część miała charakter praktyczny, podczas której policjanci opanowali umiejętności związane ze sposobem noszenia urządzenia, jego obsługi, taktyki użycia, a co najważniejsze oddania celnego strzału w kierunki osoby wobec osoby agresywnej.

  • policjant w pomieszczeniu komendy w trakcie ćwiczeń, w rękach trzyma paralizator
  • policjancie w trakcie testu wiedzy przy stole w pomieszczeniu komendy
  • policjant przy tarczy strzeleckiej w pomieszczeniu komendy
  • policjant w trakcie ćwiczeń w pomieszczeniu komendy, w którym stoi instruktor
  • policjant z paralizatorem w rękach przy tarczy strzeleckiej w pomieszczeniu komendy
  • policjanci przy stole w trakcie testu wiedzy, na stole paralizator

Film 5.mp4

Opis filmu: film przedstawiający szkolenie z obsługi i użycia paralizatora

Pobierz plik 5.mp4 (format mp4 - rozmiar 30.21 MB)

Nagranie audio Audiodeskrypcja_paralizator.m4a

Pobierz plik Audiodeskrypcja_paralizator.m4a (format mp3 - rozmiar 1015.81 KB)

Powrót na górę strony