Wiadomości

„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” 

Data publikacji 25.07.2022

W ramach ogólnopolskich działań „Bezpieczne Wakacje” i „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” policjanci z Radzionkowa wraz z ratownikami WOPR spotkali się z osobami wypoczywającymi nad zalewem Nakło - Chechło. Mundurowi rozmawiali z mieszkańcami o bezpieczeństwie podczas wypoczynku nad wodą.

Fala upałów ciągnie nas nad wodę, przyjemnie jest schłodzić się podczas wodnej kąpieli, ale nawet wtedy powinniśmy pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Dzielnicowi z Komisariatu Policji w Radzionkowie wraz z ratownikami WOPR przeprowadzili akcję profilaktyczną dla osób wypoczywających nad zalewem Nakło - Chechło. Mundurowi promowali bezpieczne zachowania nad wodą, rozmawiali z dziećmi oraz ich opiekunami m. in. o: miejscach bezpiecznej kąpieli, na kogo pomoc można liczyć na plaży strzeżonej, jak nie zgubić dziecka oraz co zrobić w sytuacji jego zaginięcia. 

W okresie letnim niestety dochodzi do większej liczby utonięć. Najczęstszą przyczyną jest brawura, słabe rozpoznanie zbiornika wodnego, brak umiejętności lub odpowiedniego przygotowania do pływania oraz korzystanie z akwenów, w których kąpiel jest zabroniona. Mimo nieustannych apeli policjantów wciąż zdarzają się sytuacje, w których bagatelizowane jest bezpieczeństwo, a młodzież decydują się na kąpiel w niedozwolonych miejscach.

Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel odbywa się tylko w miejscach wyznaczonych i pod nadzorem ratowników WOPR. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, stosujmy się również do uwag i zaleceń ratownika. Unikajmy kąpieli po spożyciu alkoholu, po wytężonym wysiłku fizycznym lub bezpośrednio po posiłku, zachowajmy również ostrożność podczas kąpieli po długotrwałym przebywaniu na słońcu. Korzystajmy tylko ze sprawnego i właściwie wyposażonego (np. w kamizelki ratunkowe) sprzętu pływającego. Zwracajmy szczególną uwagę na bawiące się na brzegu dzieci. Wchodząc do wody, zwracajmy uwagę na znaki i tablice informacyjne.
W trakcie spotkania policjanci badali także trzeźwość osób korzystających ze sprzętu wodnego. 

  • policjant na łodzi w trakcie akcji
  • policjant na łodzi w trakcie akcji
  • badanie trzeźwości przez policjanta na łodzi
Powrót na górę strony