Wiadomości

Trudne warunki na drogach. Apelujemy o ostrożność!

Data publikacji 08.02.2022

Wraz ze zmianą pogody, na drogach jest coraz bardziej niebezpiecznie — nie tylko dla kierujących pojazdami, ale również dla pieszych. Jest to czas, kiedy prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych wzrasta kilkakrotnie. Trudne warunki drogowe: występowanie mgły, opadów deszczu, czy śniegu, śliska nawierzchnia i niska temperatura, znacznie wydłużają drogę hamowania, co przy dużym natężeniu ruchu na naszych drogach wpływa negatywnie na bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Opady śniegu, deszczu oraz mgły na pewno utrudnią poruszanie się po drogach. Tego rodzaju warunki atmosferyczne nie sprzyjają podróżowaniu. Śliska nawierzchnia jezdni i ograniczona widoczność to w tym okresie najczęstsze przyczyny różnych zdarzeń drogowych.

Policjanci przypominają, że bardzo ważne jest prawidłowe przygotowanie się do podróży.

Pamiętaj:

  • dokładnie oczyść pojazd ze śniegu, zanim wyjedziesz na drogę — śnieg powinien zostać usunięty nie tylko z szyb, ale również z dachu, pokrywy komory silnika oraz ze świateł przednich i tylnych,
  • zwróć uwagę, aby szyby nie były zaparowane, a widoczność z wnętrza pojazdu nie była utrudniona,
  • zaplanuj swoją podróż — w przypadku złych warunków atmosferycznych wyjedź 10 minut wcześniej. W przypadku ewentualnych utrudnień w ruchu rodzi to niepotrzebny stres, a w konsekwencji może prowadzić do agresji,
  • pamiętaj o tym, że zawsze w razie pojawiających się opadów atmosferycznych należy zmniejszyć prędkość,
  • przy niskich temperaturach nawierzchnia jezdni przymarza. Unikaj wtedy gwałtownych manewrów i ostrego hamowania.

Należy również zwrócić szczególną uwagę na pieszych, którzy w tym okresie są mniej widoczni. Powoduje to zwiększone ryzyko wystąpienia wypadków. Widoczność pieszych w tym czasie staje się jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo.

Przypomnijmy, że podczas takiej aury warunki drogowe przemawiają za powszechnym, bezwzględnym używaniem elementów odblaskowych nie tylko poza terenem zabudowanym i niezależnie od wieku.

Piesi to grupa uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami. Na uwagę zasługuje fakt, iż znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych, a przecież w swej istocie przejścia dla pieszych powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni. Niestety tak nie jest, ponieważ kierujący pojazdami, często zapominają o obowiązujących ich przepisach.

Dlatego warto przypomnieć, że kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście. Co więcej, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Przypominamy również, że kierowcom zabrania się w szczególności wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Jednak to nie tylko na kierujących spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo pieszych. Piesi również powinni zadbać o własne bezpieczeństwo i zachowywać się odpowiednio dla własnej ochrony na drodze.

Prawidłowe zachowanie może mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Pamiętajmy, aby nie używać telefonu komórkowego w trakcie wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię. Korzystanie z tego typu urządzeń ogranicza nam obserwację otoczenia, co w efekcie może mieć dramatyczne skutki.

Przypominamy:

  • odłóż telefon przed wejściem na przejście dla pieszych
  • oceń sytuację na drodze, rozejrzyj się kilkukrotnie w lewo i prawo
  • przejdź spokojnie przez oznaczone przejście dla pieszych, nie przyspieszaj, nie biegnij
  • cały czas obserwuj otoczenie i innych uczestników ruchu
Powrót na górę strony