Wypadek na skrzyżowaniu w Boniowicach
Tarnogórscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w miejscowości Boniowice na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej i Gliwickiej. Po zderzeniu osobówki z samochodem dostawczym, do szpitala trafił kierujący jednego z pojazdów. Apelujemy o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Wczoraj po godzinie 8:00 policjanci z wydziału ruchu drogowego tarnogórskiej komendy zostali wezwani na skrzyżowanie ulic Bytomskiej i Gliwickiej w Boniowicach, gdzie doszło do wypadku drogowego. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 21-letnia kierująca samochodem dostawczym marki Opel Movano, na skrzyżowaniu wyprzedzała pojazd marki Peugeot, którego kierujący wykonywał manewr skrętu w lewo. W wyniku zdarzenia ranny został kierowca osobówki, 47-letni mieszkaniec powiatu mikołowskiego, który z obrażeniami ciała trafił do szpitala.
Na miejscu wypadku pracowali strażacy, ratownicy medyczni, którzy udzielali pomocy poszkodowanemu oraz tarnogórscy policjanci, którzy zabezpieczali miejsce zdarzenia oraz zorganizowali objazdy dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jaki był dokładny przebieg tego zdarzenia będą teraz ustalać śledczy z tarnogórskiej komendy.
Wyprzedzanie pojazdem to najbardziej niebezpieczny manewr, jaki wykonuje kierowca w ruchu drogowym. To sytuacja, która w warunkach zwiększonej ostrożności, często przy dużych prędkościach, łączy ze sobą konieczność wykonania szeregu czynności w tym samym czasie. Jego nieprawidłowe wykonywanie szczególnie na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych często kończy się tragicznie.
Do podstawowych obowiązków kierowcy zamierzającego rozpocząć wyprzedzanie należy:
- upewnienie się, czy ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
- przekonanie się, czy kierujący pojazdem wyprzedzanym nie sygnalizuje zamiaru zmiany pasa ruchu, zmiany kierunku jazdy czy też zamiaru wyprzedzania innego pojazdu;
- sprawdzenie, czy jadący za nim nie zasygnalizował lub już nie rozpoczął manewru wyprzedzania;
- zachowanie odpowiedniego odstępu od pojazdu wyprzedzanego, a jeżeli jest to jednoślad, rower lub kolumna pieszych, musi on wynieść przynajmniej 1 metr.
Na kierowcy pojazdu wyprzedzanego również ciążą obowiązki, podstawowe z nich to:
- nie może zwiększać prędkości podczas trwania manewru wyprzedzania go przez inny pojazd;
- w przypadku kierowania pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo i w razie potrzeby-zatrzymać się w celu ułatwienia wyprzedzania.
Kiedy i gdzie nie wolno wyprzedzać?
- na wzniesieniach przed ich wierzchołkiem;
- na skrzyżowaniach i na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi.
- Zakazy te nie obowiązują na drodze jednokierunkowej i na dwukierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem, że wyprzedzający nie przekracza linii ciągłej oddzielającej pasy o przeciwnych kierunkach.
- na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi (nie dotyczy przejść, gdzie ruch kierowany jest przez sygnalizację świetlną).