Policjanci prowadzili działania „Kaskadowy pomiar prędkości”, podczas których przypominali o nowych przepisach w ruchu drogowym
Tarnogórscy policjanci przeprowadzili działania „Kaskadowy pomiar prędkości”, podczas których ujawnili 36 przypadków przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących. Była to kolejna edycja cyklicznie powtarzanej ogólnopolskiej akcji, ukierunkowanej na ujawnianie kierowców łamiących w tym zakresie przepisy ruchu drogowego. W trakcie działań mundurowi przypominali o nowych przepisach w ruchu drogowym.
Łamanie przepisów ruchu drogowego to niewątpliwie najczęstszą przyczyną wypadków i kolizji, a także występowania zagrożenia na drogach. W szczególności dotyczy to nieprzestrzegania dozwolonych prędkości jazdy. Brawura za kierownicą może skończyć się tragicznie nie tylko dla kierującego. Nierzadko cierpią pasażerowie, inni użytkownicy dróg i piesi. Wypadek drogowy to również tragedia dla rodziny i najbliższych poszkodowanego. Dlatego też na terenie całego kraju policjanci drogówki przeprowadzili dziania pod nazwą „Kaskadowy pomiar prędkości”. Akcja ukierunkowana była na ujawnianie kierowców poruszających się z nadmierną prędkością. Kontrole prowadzone były z wykorzystaniem wideorejestratorów oraz ręcznych mierników prędkości.
Również policjanci z Tarnowskich Gór dbający o bezpieczeństwo na drogach wzięli udział w działaniach. Od godziny 6.00 do 22.00 w różnych rejonach powiatu tarnogórskiego kontrolowali prędkość, z jaką poruszali się kierujący. Niestety kolejny raz okazało się, że na naszych drogach nie brakuje osób, które umyślnie łamią przepisy, narażając na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Podczas działań, policjanci ujawnili 36 przypadków przekroczenia dopuszczalnej prędkości.
Podczas działań mundurowi przypominali kierujących o obowiązujących od 1 czerwca bieżącego roku nowych przepisach w ruchu drogowym.
Najważniejsze zasady zawarte w nowych przepisach:
- pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem (nie dotyczy tramwaju) już przy wchodzeniu na przejście dla pieszych,
- zabrania się pieszemu korzystania z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych w sposób, który może ograniczać możliwość obserwacji sytuacji na jezdni podczas wchodzenia i przechodzenia przez przejście dla pieszych lub jezdnię,
- na drogach ekspresowych i autostradach kierujący jest zobowiązany do utrzymywania minimalnej odległości od poprzedzającego pojazdu obliczonej w metrach jako połowy wartości prędkości, z jaką się porusza (np. przy prędkości 120 km/h musi to być co najmniej 60 m),
- w obszarze zabudowanym przez całą dobę obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, chyba że znaki drogowe stanowią inaczej.
Wprowadzenie zmian było niezbędne ze względu na postęp technologiczny i wszechobecne smartfony, z którymi rzadko się rozstajemy. Obecnie należy jeszcze większą uwagę przywiązywać do tego, co dzieje się na jezdni i chodniku, kiedy zbliżamy się do przejścia. W związku ze statystykami tragicznych wydarzeń na przejściach dla pieszych nowe obowiązki zostały nałożone zarówno na kierujących, jak i na pieszych.