Wiadomości

Podsumowanie działań „Trzeźwość”

Data publikacji 07.04.2021

Za nami wczorajsze działania „Trzeźwość". Od 5.00 do 22.00 na terenie powiatu tarnogórskiego trwały policyjne działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa drogowego poprzez eliminowanie z ruchu pijanych użytkowników dróg. Mundurowi skontrolowali ponad 150 kierowców samochodów oraz jednośladów, wśród których dwóch znajdowało się pod wpływem alkoholu.

Wczorajsze działania „Trzeźwość" trwały od 5.00 do 22.00. W akcji uczestniczyli policjanci z tarnogórskiej drogówki. Prowadzili kontrole trzeźwości kierowców na obszarze powiatu tarnogórskiego w różnych punktach kontrolnych. Podczas działań mundurowi skontrolowali ponad 150 kierowców samochodów oraz jednośladów, wśród nich dwóch kierowców samochodów było nietrzeźwych. Pierwszy został zatrzymany w Tworogu i wydmuchał ponad pół promila, a drugi został zatrzymany w tarnowskich Górach i miał w swoim organizmie blisko 2.5 promila alkoholu.

Więcej na temat tych zdarzeń pisaliśmy w artykule „Kolejni nietrzeźwi kierowcy zatrzymani przez policjantów”.

Kierowco, pamiętaj! Piłeś – Nie jedź! Bądź rozsądny. Za to przestępstwo grozi utrata prawa jazdy, zakaz prowadzenia pojazdów, wysoka grzywna, a nawet kara 2 lat więzienia.

Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę czasu, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata i z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy oraz co najmniej 10 tysięcy złotych dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.


 

Powrót na górę strony