Wiadomości

Wypadek na ulicy Gliwickiej – apelujemy o ostrożność

Data publikacji 05.03.2021

Policjanci prowadzili czynności na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło na ulicy Gliwickiej w Tarnowskich Górach. Zderzyły się tam dwa samochody osobowe, których kierowcy z obrażeniami ciała trafili do szpitali. To już kolejny wypadek, którego przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Zwracamy się z apelem o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, to obok nadmiernej prędkości najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji. Wczoraj na ulicy Gliwickiej w Tarnowskich Górach, z tej przyczyny doszło do kolejnego wypadku. Na miejscu ustalono, że 34-letnia bytomianka, kierująca samochodem marki Toyota Aygo, wyjeżdżając z parkingu, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do zderzenia z samochodem marki Renault Megane, którym kierował 76-letni tarnogórzanin. W zderzeniu samochodów ucierpieli kierowcy samochodów, którzy z obrażeniami ciała trafili do szpitali. Przyczyny i okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają tarnogórscy śledczy.

Najczęściej do wypadków drogowych dochodzi w sytuacjach nieustąpienia pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu. Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków, lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:

 • na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego
 • obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
 • na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;
 • na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
 • na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla
 • rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;
 • pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.

W każdym z tych przypadków należy zachować szczególną ostrożność, tzn. wzmóc obserwację (także w lusterkach), ocenić odległość od zbliżających się pojazdów i wybrać dogodny moment na rozpoczęcie jazdy.

Nieustąpienie pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu

 • Często, żeby wykonać skręt w lewo czy zawracanie, należy najpierw zmienić pas ruchu. Zdarzają się przypadki, że podczas tego manewru dochodzi do próby zajechania drogi innemu pojazdowi. Dlaczego tak się dzieje? Kierowcy nie mają nawyku spojrzenia w lusterko przed ruszeniem kierownicą i zmianą pasa lub też niewłaściwie oceniają odległość od innego pojazdu i prędkość, z jaką on się porusza.

Nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu

Największy problem z nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu występuje na skrzyżowaniach. Kierowcy często na skutek paraliżującego stresu, nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach, czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany:

 • zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Wymienionego przepisu nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.
 • Na zdjęciu widać dwa samochody osobowe biorące udział w wypadku. W tle widać parking sklepowy, na którym znajdują się samochody oraz policyjny radiowóz
 • Na zdjęciu widać dwa samochody osobowe biorące udział w wypadku, obok których przejeżdża bus.
 • Na zdjęciu widać dwa samochody osobowe biorące udział w wypadku, obok których znajduje się karetka pogotowia i policyjny radiowóz