Podsumowanie działań „NURD” - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach

Wiadomości

Podsumowanie działań „NURD”

Data publikacji 01.03.2021

Podczas piątkowej akcji „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”, policjanci odnotowali 45 wykroczeń drogowych popełnionych przez kierujących pojazdami oraz jedno wykroczenie, które popełnił pieszy. „NURD” to działania, w których trakcie policjanci szczególną uwagę skupiają na pieszych i rowerzystach oraz kierowcach popełniających wobec nich wykroczenia. Apelujemy o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i pieszych.

Podczas piątkowych działań policjanci ujawnili jedno wykroczenie popełnione przez pieszego uczestnika ruchu drogowego, który wszedł wprost pod nadjeżdżający pojazd. W pozostałych przypadkach naruszeń prawa dopuścili się kierujący pojazdami, którzy najczęściej przekraczali dozwoloną prędkość w rejonach przejść dla pieszych. 

Często podczas prowadzonych przez policjantów działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa osób pieszych, stróże prawa ujawniają również wykroczenia popełniane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego. Najczęściej jest to przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, przechodzenie na czerwonym świetle oraz wtargnięcie bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd. Natomiast kierowcy samochodów najczęściej w rejonach przejść dla pieszych przekraczają dozwoloną prędkość oraz nieprawidłowo parkują swoje samochody, utrudniając widoczność innym kierowcom oraz pieszym. Takie działania zarówno jednej, jak i drugiej strony często kończą się tragicznie.

Piesi najczęściej popełniają wykroczenia w sytuacjach:

  1. Przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, zza występującej przeszkody, w tym także wtargnięcie na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd;
  2. Brak elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym;
  3. Niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej;
  4. Poruszanie się po niewłaściwej stronie jezdni.

Najczęstsze wykroczenia kierowców, którzy nie stosują się do przepisów wobec pieszych:

  1. Nieustąpienie pierwszeństwa na przejściach dla pieszych;
  2. Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi;
  3. Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
  4. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania;
  5. Parkowanie samochodów na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi. Nieprawidłowe parkowanie na chodnikach, przekraczanie prędkości w rejonach przejść dla pieszych. Przypominamy! Postój pojazdów w tych miejscach jest bardzo niebezpieczny z uwagi na ograniczoną widoczność, jaką ma pieszy, który chce przejść na drugą stronę jezdni, a także dla zbliżających się do przejścia kierowców.

Apelujemy również do pieszych i prosimy o rozwagę na drodze. Bezpośrednie wtargnięcie na jezdnię w miejscu niedozwolonym, w którym kierowcy w żaden sposób nie są przygotowani na obecność pieszego na drodze, to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych i tragicznych skutków dla nierozważnego pieszego. Ponadto prosimy, by na co dzień używać elementów odblaskowych. Ten drobny element może mieć wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze.