Wiadomości

Nie dawaj złodziejowi okazji do kradzieży!

Data publikacji 25.02.2021

Policjanci apelują do kierowców samochodów i właścicieli altan, aby odpowiednio zabezpieczyć swoje mienie i nie pozostawiać wewnątrz żadnych wartościowych przedmiotów, gdyż jak wiemy, okazja czyni złodzieja. Od początku roku stróże prawa otrzymali kilka zgłoszeń dotyczących kradzieży z samochodów i altan cennych rzeczy. Policjanci przypominają, że nasz rozsadek i rozwaga niejednokrotnie decydują o tym, czy unikniemy kradzieży.

Kierowcy samochodów często nie zabierają ze sobą dokumentów, portfeli, telefonów, laptopów, czy torebek, pozostawiając je w pojeździe. Często zdarza się, że nawet nie zmykają swojego samochodu, sądząc, że nic się nie stanie. Właściciele ogródków działkowych często po zakończonym sezonie zostawiają w swoich altanach narzędzia niezbędne do pielęgnacji działki, czy sprzęt elektroniczny, zapominając o dobrym zabezpieczeniu tego, co przywozimy i zostawiamy na działkach. Potem okazuje się, że ktoś ukradł pozostawione rzeczy.

Dla potencjalnego złodzieja pozostawione rzeczy mogą stać się pretekstem do włamania. Sprawca działa, będąc przekonanym, że są tam wartościowe rzeczy, które szybko sprzeda i niewątpliwie się wzbogaci. Niestety dla właściciela samochodu czy altany koszty związane ze wstawieniem nowej szyby lub wymianą uszkodzonego zamka często bywają wyższe niż wartość skradzionego mienia.

Od początku roku tarnogórscy policjanci otrzymali kilka zgłoszeń dotyczących włamań do altan i samochodów oraz kradzieży z nich cennych rzeczy. Złodzieje w większości przypadków działają tak samo. Sprawdzają, czy w samochodzie, altanie znajdują się cenne rzeczy, wybijają szyby, albo otwierają niezamknięte przez właściciela mienia, wchodzą do środka i kradną wszystko, co można sprzedać. Łupem przestępców zazwyczaj padają pozostawione elektronarzędzia, telefony komórkowe, tablety i torebki.

Mając na uwadze tego typu zdarzenia, policjanci przypominają, że parkując nawet na krótką chwilę samochód, nie należy pozostawiać w nim na widoku cennych rzeczy Pozostawienie ich na widoku może stać się zachętą dla złodziei. Sprawdzajmy też, czy wszystkie okna są domknięte, a klapa bagażnika zatrzaśnięta, włączmy alarm oraz inne posiadane zabezpieczenia, a odchodząc od samochodu, zwróćmy uwagę, czy nikt przypadkiem nie obserwuje naszego zachowania. Kluczyki schowajmy do wewnętrznych kieszeni ubrania, a w domu w miejscu bezpiecznym, nigdy nie pozostawiając żadnych dokumentów w samochodzie. Będziemy wtedy pewni, że zrobiliśmy wszystko, aby uniknąć kradzieży naszego mienia.

Niestety łupem złodziei pada także sprzęt ogrodniczy, sprzęt RTV i AGD oraz inne wartościowe przedmioty pozostawione w słabo zabezpieczonych altankach. Pomimo działań Policji zmierzających do ustalania i zatrzymywania sprawców włamań i kradzieży na terenach ogródków działkowych zjawisko to nadal występuje. Łupem złodziei padają często wartościowe przedmioty takie jak elektronarzędzia ogrodowe, radioodbiorniki i telewizory, lodówki, agregaty oraz drobniejszy sprzęt AGD, narzędzia, a nawet meble. Wandale nie tylko kradną cenne przedmioty, lecz również dokonują zniszczeń oraz dewastują rośliny i wyposażenie działek. Niejednokrotnie straty spowodowane włamaniem oraz powstałymi zniszczeniami znacznie przekraczają wartość skradzionych przedmiotów.

Pamiętaj!

  1. Zawsze zamykajmy na klucz nie tylko samą altankę, ale również furtkę prowadzącą na naszą działkę.
  2. W miarę możliwości często zaglądajmy także do naszego ogródka działkowego, nawet będąc tylko przejazdem.
  3. Jeżeli już zostawiamy coś na sezon zimowy w naszej altanie, to warto zrobić zdjęcia tych przedmiotów i spisać numery seryjne
  4. Warto zainwestować w solidny zamek i kłódkę, a także w mocne okiennice
  5. Podczas pobytu na działce warto zwracać uwagę na obce osoby kręcące się bez celu w okolicy- może to być sposób zbierania informacji przez złodziei
  6. O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami- poznać sąsiadów, wymienić się telefonami i zwracać uwagę na działki i wszystkie niepokojące sytuacje
  7. Wszelkie zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje w okolicy należy na bieżąco zgłaszać Policji. Pomoc i radę można uzyskać od dzielnicowego, opiekującego się terenem, na którym jest działka.
Powrót na górę strony