Spotkania policjantów z uczniami z Brynka i pacjentami GCR
Dzielnicowy z Tworoga spotkał się z uczniami Technikum Leśnego w Brynka, natomiast specjalista zespołu ds. profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii z tarnogórskiej komendy przeprowadził prelekcję z pacjentami w centrum rehabilitacyjnym. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o cyberprzemocy i mowie nienawiści w internecie, a pacjentom przybliżono aplikacje „Moja Komenda” i „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”
Dzielnicowi utrzymują bezpośredni kontakt ze społecznościami lokalnymi oraz dyrekcją i pedagogami szkół, które są usytuowane w ich rejonach służbowych. Tym razem stróż prawa gościł w Technikum Leśnym w Brynku, gdzie z młodzieżą omówił zjawisko cyberprzemocy. Dzielnicowy mówił o tym, czym jest cyberprzemoc, jak się przed nią bronić i jakie są konsekwencje dla jej sprawców. Policjant przedstawił sytuacje, w jakich dochodzi do cyberprzemocy i omówił sposoby radzenia sobie z nimi. Zwracał również uwagę, żeby uważać to z kim nawiązujemy kontakty i z kim się umawiamy przez internet. Hejt w sieci i mowa nienawiści są negatywnym zjawiskiem, które bardzo często opierają się na SMS-ach i e-mailach o obraźliwych treściach, przybierając głównie formę wyzywania, straszenia, lub poniżania, a także innych negatywnych zachowań w sieci.
Podczas debaty z pacjentami GCR-u omówione zostały narzędzia, takie jak „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, za pomocą której mieszkańcy mają możliwość sygnalizowania policji zagrożeń, występujących w ich najbliższym otoczeniu, czy aplikacja „Moja Komenda”, ułatwiająca kontakt z dzielnicowymi. Dzięki tym rozwiązaniom stróże prawa mają dodatkową możliwość, aby poszerzyć wiedzę nie tylko na temat lokalnych oczekiwań społecznych, ale i poznać potrzeby mieszkańców. W trakcie spotkania poruszone zostały także założenia rządowego programu „Dzielnicowy Bliżej Nas”.