Wiadomości

„Bezpieczna kobieta” - szkolenie z policyjnymi instruktorami

Data publikacji 19.05.2018

Ponad 30 pań wzięło udział w pierwszych zajęciach „Samoobrony dla kobiet". Kurs został zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną przy współpracy z tarnogórską policją, a także ze Szkołą Podstawową nr 13 w Strzybnicy. Kurs prowadzili policjanci - instruktorzy i specjaliści z zakresu samoobrony oraz policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną.

Zajęcia odbyły się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 13 w Strzybnicy. W trakcie spotkania prowadzący przekazali kursantkom wiedzę na temat bezpieczeństwa, a w szczególności umiejętności rozpoznawania sytuacji niebezpiecznych, umiejętności zachowania się w takich sytuacjach, a także stosowania podstawowych technik samoobrony. W zajęciach wzięły udział mieszkanki dzielnicy Strzybnica, przedstawicielki Miejskiej Biblioteki Publicznej, grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 13 oraz pracownice Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, które na co dzień spotykają się z sytuacjami zagrażającymi życiu, podczas prowadzonych czynności w różnego rodzaju środowiskach społecznych.

Panujące powszechnie przekonanie, że kobiety są słabsze fizycznie od mężczyzn oraz łatwiej poddają się paraliżującemu strachowi, sprawia że sprawcy napadów i zuchwałych kradzieży postrzegają je jako "ofiary" łatwiejsze do pokonania. Poza tym zdecydowanie częściej od mężczyzn stają się też ofiarami ataków na tle seksualnym, i to nie tylko na ulicy, ale przede wszystkim w mieszkaniu.

Zajęcia dla pań na sali prowadzili policyjni instruktorzy samoobrony wspólnie z policjantką z zajmującą się profilaktyką społeczną. Uczestniczki ćwiczyły podstawowe techniki samoobrony, a także zdobywały wiedzę, jak bronić się w przypadku ataku sprawcy, bądź w przypadku kradzieży torebki na tzw. „wyrwę”. Głównym celem kursu samoobrony było przygotowanie mentalne i fizyczne jego uczestniczek do uniknięcia, lub w razie potrzeby odparcia bezpośredniego ataku na życie lub zdrowie.

 

Powrót na górę strony