Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

„Na Straży Porządku Publicznego"

Data publikacji 18.12.2017

Pod honorowym patronatem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztofa Justyńskiego oraz Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry Arkadiusza Czecha, odbyła się wystawa z okazji 95 rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego. Została ona przygotowana przez Muzeum w Tarnowskich Górach, przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach i Ogólnopolskim Stowarzyszeniem „Rodzina Policyjna 1939 r.”

W tarnogórskim Muzeum odbyło się uroczyste otwarcie wystawy z okazji 95 rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego. Wystawę, swoim honorowym patronatem objął Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński oraz Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry Arkadiusz Czech. Przygotowana przez Muzeum w Tarnowskich Górach ekspozycja powstała przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach i Ogólnopolskim Stowarzyszeniem „Rodzina Policyjna 1939 r.” Autorami przedsiewzięcia są dr Krzysztof Gwóźdź (Muzeum w Tarnowskich Górach) i Zbigniew Gołasz (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach), a oprawę plastyczną przygotował Mariusz Paluchiewicz (Muzeum Śląskie w Katowicach).

W wernisażu udział wzięli Komendant Główny Policji nadinsp. (w st. spocz.) Tadeusz Budzik, Komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Rafał Kochańczyk, Komendant Powiatowy Policji w Tarnowskich Górach, insp. Tadeusz Stuchlik, oraz Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Informacji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, mł. insp. Paweł Dratwiński - reprezentujący Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

Po przywitaniu gości przez Dyrektora Muzeum, Panią Zofię Krzykowską, głos zabrał mł. insp. Paweł Dratwiński, który odczytał list  Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztofa Justyńskiego. Komendant pogratulował organizatorom, wspaniałej inicjatywy pozwalającej przybliżyć społeczeństwu historię formacji Policji Województwa Śląskiego, która chroniła mieszkańców tej ziemi, a której funkcjonariusze zapłacili własną krwią za noszenie policyjnego munduru. Głos zabrał także szef tarnogórskich policjantów, który podkreślił, że jest dumny z tego, że wystawa ta powstała w Tarnowskich Górach. 

Wystawę podzielono na trzy części. W pierwszej, w odtworzonym pomieszczeniu komisariatu, zaprezentowane zostały pamiątki po policjantach (między innymi: odznaczenia, dyplomy, portrety – np. podinspektora Józefa Jeziorskiego). Cześć druga porusza cały wachlarz problemów związanych z codzienną służbą funkcjonariuszy, ich życiem rodzinnym i prywatnym, działalnością Policyjnego Klubu Sportowego, świetlic i bibliotek policyjnych oraz organizacji o charakterze samopomocowej. Ostatnia część wystawy poświęcona została funkcjonariuszom PWŚl – ofiarom zbrodni katyńskiej oraz terroru niemieckiego.

Goście, którzy tłumnie przybyli do Muzeum w Tarnowskich Górach, mieli szansę obejrzeć ponad 300 cennych obiektów, między innymi: elementy umundurowania i uzbrojenia, fotografie, przedmioty pochodzące z komisariatów, obiekty dokumentujące służbę, zaangażowanie policjantów w życie społeczne i sportowe oraz ilustrujące życie rodzinne.

Pochodzą one ze zbiorów: Archiwum Państwowego w Katowicach, Muzeum Częstochowskiego, Miejskiej Placówki Muzealnej w Mikołowie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Katyńskiego – Oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum w Cieszynie, Muzeum w Chorzowie, Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, Muzeum w Raciborzu, Muzeum w Rybniku, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Sali Tradycji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Tarnowskich Górach oraz kolekcji prywatnych (nadkomisarza Krzysztofa Musielaka – Dyrektora Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji w Warszawie, Grzegorza Grześkowiaka, Alicji Komenderskiej, Grzegorza Kotwickiego, Jakuba Stankiewicza, Jana Tomana, Jerzego Urbańczyka, Jacka Wichra i Krystyny Zatoń).

 

Powrót na górę strony