W trosce o bezpieczeństwo seniorów
Policjanci, spotkali się z grupą seniorów, z którą rozmawiali o bezpieczeństwie. Spotkanie zorganizowano wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Tarnowskich Górach z oddziałem w Strzybnicy. Podczas prelekcji mundurowi odpowiadali na szereg pytań nurtujących mieszkańców. Wszystko po to, aby seniorzy czuli się bardziej bezpieczni i wiedzieli, jak uchronić się przed różnego rodzaju zagrożeniami.
Wczoraj w Domu Św. Józefa przy Parafii w Strzybnicy, odbyło się spotkanie z seniorami. Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie przez dzielnicowego, policjantkę na co dzień zajmującą się profilaktyką i prewencją kryminalną oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Tarnowskich Górach z oddziałem w Strzybnicy. Do udziału w prelekcji zostali również zaproszeni tarnogórscy Strażnicy Miejscy. Mundurowi omówili najczęstsze zagrożenia, które czyhają na seniorów w ich domach i mieszkaniach. Przedstawiono zachowania, które pozwolą uniknąć różnego rodzaju zagrożeń. Niekiedy najprostsze czynności, takie jak zamykanie drzwi bezpośrednio po wejściu do mieszkania, czy domu, pozwalają uniknąć bardzo przykrych w skutkach sytuacji. Policjanci przedstawili również temat oszustw metodą na tzw. „wnuczka”, czy „policjanta”. Co zrobić, żeby nie dać się oszukać lub okraść, uczestnicząc w różnego rodzaju prezentacjach, spotkaniach przygotowywanych przez nieuczciwych sprzedawców. Ponadto podkreślono rolę dzielnicowych, jako policjantów pierwszego kontaktu. Obecny na spotkaniu dzielnicowy, zachęcał uczestników spotkania do kontaktu z nimi, jako z policjantami pierwszego kontaktu.
Rozmawiano również jak można uniknąć wielu kradzieży kieszonkowych. Wzrost aktywności złodziei policjanci odnotowują co roku między innymi w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia. Wzmożony ruch, roztargnienie, nieuwaga, a także niestety lekkomyślność pokrzywdzonych sprzyjają działalności przestępczej. Policjanci podkreślali, że złodzieje wybierają miejsca zatłoczone, często uczęszczane, szczególnie duże sklepy, targowiska, czy lokale rozrywkowe, a tam szukają prawdziwych okazji. Te znowu to otwarte torebki przerzucone niedbale przez ramię, pozostawione w wózku sklepowym, ale również portfele schowane w tylnych kieszeniach spodni, czy zewnętrznych kieszeniach kurtki.
Podczas spotkania poruszono również tematy dotyczące ochrony mienia mieszkańców przed włamaniami i kradzieżami. Omówiono funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz pracę dzielnicowego, zachęcając do korzystania z aplikacji „Moja Komenda”. W trakcie prelekcji uczestnicy spotkania dyskutowali z policjantami o nurtujących ich problemach dotyczących bezpieczeństwa. Mieli możliwość przedstawienia swoich oczekiwań względem policji w zakresie poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz porządku publicznego.