Bójki, pobicia oraz ustawki u młodzieży
Tarnogórska policja coraz częściej przedstawia zarzuty młodzieży za udział w bójce lub pobiciu. Ostatnio policjanci z Kalet naprzeciw komisariatu zatrzymali trzech nastolatków, którzy okładali się w bójce bez opamiętania. Kilka dni wcześniej szpital powiadomił o pobitych uczniach, którzy trafili do szpitala po "ustawce". Natomiast młodzi są zaskoczeni, że łamią prawo.
W ubiegły czwartek 3 kwietnia popołudniu patrol prewencji zjechał do Komisariatu Policji w Kaletach na przerwę. W pewnym momencie jeden z policjantów zauważył przez okno, że centralnie przed komisariatem trzech nastolatków zaczyna się szarpać i okładać pięściami. Mundurowi natychmiast wyszli na zewnątrz i dochodząc do grupki głośno wydawali polecenia wzywające do uspokojenia. Młodzieńcy nie przerwali bijatyki, więc policjanci siłą rozdzielili małoletnich. Okazało się, że to 13, 14 oraz 15 – letni uczniowie miejscowej szkoły. Doszło między nimi do nieporozumienia więc postanowili wytłumaczyć je sobie siłą. Nie zwracali uwagę, że robią to naprzeciw policji. Teraz wszyscy odpowiedzą przed sądem rodzinnym za udział w bójce.
Podobnie odpowiedzą uczestnicy bójki z 26 marca, do której doszło w Reptach przy boisku sportowym w parku. O zdarzeniu tarnogórska policja dowiedziała się dzięki zgłoszeniu pracowników służby zdrowia. Do szpitala nr 3 w Tarnowskich Górach w tym dniu trafiło dwóch siedemnastolatków z obrażeniami po bójce. Gdy kryminalni zajęli się sprawą, powoli zaczęłi wyjaśniać okoliczności zdarzenia. Okazało się, że dwóch uczniów z jednej ze szkół ponadgimnazjalnych na terenie Tarnowskich Gór popadło ze sobą w konflikt. Gdy dzień wcześniej jeden z nich wyszedł ze szkoły zastał tam czekającego "kolegę" wraz z pięcioma innymi, którzy zamierzali wyjaśnić sobie swoje urazy w tzw. "solówie". Zaskoczonemu uczniowi udało sie odwlec bójkę propozycją typowej "ustawki", na którą miał już przyjść przygotowany w ustalonym wspólnie terminie. Młodzieńcy umówili się na "solo" na następny dzień. Jednak każdy z nich zabezpieczył się już odpowiednio dzwoniąc do znajomych z Tarnowskich Gór i Bytomia. Gdy grupy spotkały sie na boisku, rozpoczęła się "ustawka". Sprawa jest rozwojowa. Pełnoletnim osobom śledczy stawiają zarzuty o popełnienie przestępstwa brania udziału w bójce. Grozi im za to od 3 do 8 lat, w zależności od poniesionych przez uczestników obrażeń. Nieletni uczniowie poniosą odpowiedzialność przed sądem rodzinnym, który może zastosować środki wychowawcze lub poprawcze.