Wiadomości

Działania profilaktyczne "Pasy"

Data publikacji 30.01.2014

Od wczesnych godzin rannych policjanci Ruchu Drogowego przeprowadzają działania pod nazwą "Pasy". Celem akcji jest reagowanie na wykroczenia dotyczące zaniechania stosowania podczas jazdy pasów i fotelików bezpieczeństwa. Działania prowadzone są przez cały dzień na terenie tarnogórskiego powiatu.

Od godz. 6.00 do 22.00 tarnogórska drogówka prowadzi wzmożone działania kontrolne "Pasy". Akcja przeprowadzana jest na drogach całego powiatu. Celem działań jest egzekwowanie od kierujących i pasażerów jazdy w pasach bezpieczeństwa oraz stosowania urządzeń do przewozu dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Dlatego w tym miejscu Policja przypomina główne normy prawne obowiązujące w tym zakresie w kodeksie drogowym:

 

Art. 39 k.d.

1. Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

  1. osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów;

  2. kobiety o widocznej ciąży;

  3. kierującego taksówką osobową podczas przewożenia pasażera;

  4. instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;

  5. policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Inspektora Kontroli Skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;

  6. funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;

  7. zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;

  8. konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;

  9. osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.

3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

4. Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, autobusem, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, o którym mowa w art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z późn. zm.5)), pojazdem Policji, Straży Granicznej lub Straży Gminnej (Miejskiej).


 Art. 45 k.d.

  1. Kierującemu pojazdem zabrania się:

  1. przewożenia pasażera w sposób niezgodny z art. 39, 40 lub 63 ust. 1;

  2. przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera;

  3. przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

Powrót na górę strony