Osoby starsze

Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je!

Jak należy postępować w przypadku zagubienia dokumentu tożsamości?. Utratę dokumentów należy zgłosić w Urzędzie, który dany dokument wydał oraz w banku celem jego zastrzeżenia. Policja przyjmuje zgłoszenia utraty dokumentów w wyniku przestępstwa, natomiast w przypadku zagubienia nie prowadzi czynności...

Fakt utraty dokumentów należy zgłosić w Urzędzie, który dany dokument wydał oraz w banku celem jego zastrzeżenia. Policja przyjmuje zgłoszenia utraty dokumentów w wyniku przestępstwa, natomiast w przypadku zagubienia nie prowadzi czynności.

Związek Banków Polskich przy wsparciu Policji prowadzi kampanię edukacyjną ”Dokumenty Zastrzeżone” dotyczącą możliwości zastrzegania utraconych dokumentów tożsamości w bankach. Dziś każdy może poinformować o zagubionych bądź skradzionych dokumentach już nie tylko będąc klientem konkretnego banku. Coraz więcej banków umożliwia zastrzeganie dokumentów także tym, którzy na co dzień nie korzystają z ich usług. Oznacza to, że wejście do oddziału banku staje się najpewniejszym sposobem przed uchronieniem się od konsekwencji związanych z utraceniem dokumentów. Rocznie w Polsce dokonywanych jest kilka tysięcy przestępstw związanych z dokumentami tożsamości. Tarnogórska policja również prowadzi akcję informacyjną w tym zakresie. Wszystkie osoby zgłaszające utratę dokumentów, w tym w wyniku kradzieży lub zagubienia, są informowane o możliwości zastrzeżenia tych dokumentów w banku.

Akcja, jaką wspólnie podejmujemy przyczyniła się do zwiększenia bezpieczeństwa pokrzywdzonych. Dzięki naszym wspólnym działaniom, liczba zastrzeganych dokumentów tożsamości regularnie wzrasta, co przełożyło się na spadek liczby przestępstw z wykorzystaniem utraconych dokumentów. Wierzymy, że kolejne działania jeszcze bardziej wpłyną na świadomość i bezpieczeństwo obywateli.

Związek Banków Polskich wprowadził nowy projekt „System Zastrzegania Kart”. To narzędzie, które pozwala na szybkie i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych. Wystarczy zadzwonić pod nr telefonu (+48) 828 828 828 by zastrzec swoją kartę. Jest to możliwe z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, zarówno z telefonów komórkowych jak i stacjonarnych.

Więcej informacji na temat zastrzegania dokumentów znajdziesz tutaj

Powrót na górę strony